تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

قیمت دلار برای کانال‌شکنی‌های کاهشی نیازمند اخبار موثق و قطعی‌تر است

نرخ شاخص ارزی در نخستین روز هفته کاهشی بود. پس از افزایش قیمت‌های چشمگیر اسکناس آمریکایی در هفته گذشته، روز جمعه و پس از انتشار اخبار سیاسی مثبت، نرخ این ارز در روند کاهشی جدیدی قرار گرفت. دلار که در روز‌های پایانی هفته گذشته با افزایش قیمت تا سطح ۳۰ هزار و ۶۵۰ تومان، به سقف تاریخی خود نزدیک‌ شده بود، روز گذشته به حوالی رقم ۲۹ هزار و ۹۵۰ تومان بازگشت. این در حالی است که شنیده‌ها از ‌بازار ارز حاکی از آن است که خبر از بین رفتن بن‌بست‌های مذاکرات وین باعث تغییر فاز جدی انتظارات از آینده نرخ ارز در بازار آزاد شده است. با این حال کارشناسان همچنان بر این باورند که نرخ دلار برای کانال‌شکنی‌های کاهشی نیازمند اخبار موثق و قطعی‌تر است. از دیگر اخبار مهم بازار در روز گذشته نیز می‌توان به مسدود‌سازی برخی حساب‌های غیرمجاز ارزی و رمز‌ارزی توسط وزارت اطلاعات کشور اشاره کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، دیروز شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه دلار در بازار‌ ارز تهران روز پر‌نوسانی را تجربه کرد. در واپسین ساعات روز جمعه و در حالی که بازار ارز تعطیلات آخر هفته خود را سپری می‌کرد، خبر جریان‌ساز و قابل توجه منتشر شده در حوزه نشست‌های هسته‌ای وین معامله‌گران ارزی را وادار به ارائه نرخ‌های غیر‌رسمی برای معاملات روز شنبه کرد. این پیش‌بینی‌ها که خبر از شروع روند کاهشی جدیدی برای نرخ دلار داشت در محدوده ارقام ۳۰ هزار و ۱۵۰ تا ۳۰ هزار و ۲۵۰ تومان مطرح می‌شد. اما شروع بازار روز شنبه متفاوت با این نرخ‌ها و در سطح ۳۰ هزار و ۵۴۰ تومان بود. در طی ساعات کاری روز گذشته نرخ این ارز نوسانات زیادی را تجربه کرد. در ابتدای معاملات شنبه دلار با کاهش قیمتی حدودا ۲۰۰ تومانی نسبت به نرخ آغازین بازار در سطح قیمتی ۳۰ هزار و ۳۵۰ تومان معامله شد.

در نزدیکی ظهر دیروز نرخ این ارز به رقم ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید و در ساعات پس از ظهر دلار توانست با بازگشت از مرز ۳۰ هزار تومانی در سطوح قیمتی نهایی کانال ۲۹ هزار تومانی به فروش برسد. این پایان فعالیت اسکناس آمریکایی در روز گذشته نبود و در عصر این روز نرخ این ارز مجددا با نوسانات افزایشی کم رمق به سطوح اولیه کانال ۳۰ و محدوده قیمتی ۳۰ هزار تا ۳۰ هزار و ۶۰ تومان برسد. یورو دیگر ارز شاخص بازار تهران نیز روز گذشته همزمان با کاهش ارزش دلار در بازار تهران روند کاهشی جدیدی را تجربه کرد و با حدود ۹۰۰ تومان کاهش به سطوح قیمتی اولیه کانال ۳۱ هزار تومانی بازگشت. از دیگر نکات بازار ارز در روز گذشته می‌توان به کاهش ۲۰۰ تومانی قیمت درهم در معاملات بازار آزاد اشاره کرد. عده‌ای از معامله‌گران بازار به‌واسطه ثبات نرخ برابری دلار به درهم از نرخ این ارز جهت تعیین محدوده قیمت دلار آزاد استفاده می‌کنند و به همین ترتیب درهم را می‌توان از ارز‌های مورد توجه معامله‌گران بازار تهران دانست. نرخ این ارز در پی افزایش قیمت‌های صورت گرفته در هفته گذشته به سطوح قیمتی میانه کانال ۸ هزار تومانی رسیده بود که در روز گذشته با حدود ۲۲۰ تومان کاهش به رقم ۸ هزار و ۱۸۰ تومان رسید.

از اخبار مورد توجه بازار ارز در روز گذشته می‌توان به خبر مسدود‌سازی حساب‌های ارزی و رمزارزی غیرمجاز توسط وزارت اطلاعات اشاره کرد. وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با همکاری بانک مرکزی و با دستور مقام قضایی، حساب‌های بانکی ۴۵۴ نفر از عوامل غیرمجاز ارزی در سطح کشور شناسایی و مسدود شدند. با اجرای طرح برخورد با عوامل داد و ستد غیرمجاز ارزی در مدت اخیر، بیش از ۹هزار فقره حساب بانکی با گردش بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد ریال از این عناصر در سطح کشور مسدود شد. طبق مشاهدات به عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز تهران، شیوع جو امنیتی از تعداد معامله‌گران آزاد موجود در بازار کاسته و سبب شده افراد کمتری ریسک دستگیری یا انسداد دارایی‌های خود را بپذیرند. هر قطعه سکه امامی نیز در بازار روز گذشته با کاهشی ۴۵۰ هزار تومانی به رقم ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید.

منبع دنیای اقتصاد
مطالب مشابه