تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

چه تعداد اسکناس یورو در جهان وجود دارد؟

در حال حاضر بیش از ۲۰ میلیارد و ۷۷۰ میلیون قطعه اسکناس یورو در گردش هستند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، اسکناس‌های جدید ۱۰۰ و ۲۰۰ یورویی جدید دارای مشخصه‌های امنیتی بالایی هستند که کار جعل آنها را بسیار دشوار می‌سازد. تون روس، مدیر بخش اسکناس در بانک مرکزی اروپا گفت: یکی از ویژگی‌های اصلی یورو، چاپ برجسته عبارات کلیدی و استفاده از طیف گسترده رنگ در اسکناس‌ها است. اگر یک اسکناس یورو را با دست چپ جلوی نور خورشید بگیرید به وضوح شاهد نوار امنیتی آن خواهید بود.

روس با بیان اینکه بانک مرکزی اروپا متعهد به توسعه مشخصه‌های امنیتی اسکناس‌های خود است افزود: این بانک تاکنون ۳/ ۲ میلیارد قطعه اسکناس ۲۰۰ یورویی چاپ کرده است اما آنها به‌طور ناگهانی به بازار تزریق نمی‌شوند و فرآیند جایگزینی آنها با اسکناس‌های قدیمی تدریجی خواهد بود.

در همین رابطه

اسکناس‌های ۱۰۰ یورویی یکی از محبوب‌ترین اسکناس‌های یورو هستند و تا پایان ژوئن ۲۰۱۸ حدود ۷/ ۲ میلیارد قطعه اسکناس ۱۰۰ یورویی در چرخه پولی جهان موجود بوده است. این میزان طبق اعلام بانک مرکزی اروپا ۱۳ درصد کل اسکناس‌های یوروی در گردش را شامل می‌شود. اسکناس‌های ۱۰ یورویی ۱۲ درصد و اسکناس‌های ۵۰ یورویی ۲۳ درصد از کل اسکناس‌های در گردش را شامل می‌شوند.از سال ۲۰۰۲ بانک‌های مرکزی کشورهای عضو منطقه یورو در حال چاپ اسکناس‌های یورو هستند اما هر بانک با توجه به اندازه اقتصادی کشور عضو، سهم مشخص‌شده‌ای برای چاپ اسکناس دارد. چاپ اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی از سال گذشته و به‌دلیل نگرانی از استفاده گسترده آنها برای مقاصد پولشویی متوقف شد؛ اما اسکناس‌هایی که قبلا چاپ شده‌اند هنوز در چرخه موجود بوده و معتبر هستند. منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند.

منبع رویترز ایسنا
مطالب مشابه