تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

علل افزایش قیمت سیگار

رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی مهم‌ترین علت افزایش قیمت سیگار را عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی برای تامین مواد اولیه و کاهش تولید این محصول عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، چند روز گذشته اخباری در رابطه با افزایش قیمت سیگار مطرح شده بود که بررسی‌ها نشان از آن دارد که قیمت انواع سیگار، توتون و تنباکو در بازار افزایش یافته است.

این افزایش قیمت در حالی رخ داده که عرضه سیگار از سوی واحدهای صنفی سطح شهر و دکه‌های روزنامه‌فروشی کاهش یافته و مسوولان این واحدها مدعی‌اند که شرکت‌های توزیع‌کننده و واردکننده سیگار حجم توزیع خود را به شدت کاهش داده‌اند.

در این رابطه محمدرضا تاجداررئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی عنوان کرد دلیل گران شدن سیگار این است که در سه ماه اخیر بانک مرکزی گواهی ثبت آماری صادر نکرده، بنابراین امکان تسویه حساب و واردات مواد اولیه تولید سیگار وجود نداشته است.

به گفته وی، تولیدکنندگان برای وارد کردن مواد اولیه مورد نیاز خود باید درخواست ثبت سفارش دهند و این درخواست از سوی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان‌ها که مسوول تایید ثبت سفارش و تخصیص ارز هستند، بررسی می‌شود. سپس این تاییدیه باید به بانک مرکزی ارائه شود تا گواهی ثبت آماری برای واردات مواد اولیه مورد نظر صادر شود و فرآیند تخصیص ارز انجام شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی ادامه داد: ماه گذشته یکی از واحدهای تولیدی به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور و سایر سازمان‌های مربوطه اعلام کرد که به دلیل نبود مواد اولیه ناچار به تعطیل کردن کارخانه شده است. البته یک هفته بعد توانست کارخانه را با ۲۰ درصد ظرفیت دوباره فعال کند. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تقاضای محصولات دخانی ثابت و عرضه آن کم است، اظهار کرد: عدم تامین ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه مشکل اصلی واحدهای تولیدی است که منجر به عرضه کم محصول شده است.

تاجدار همچنین افزایش نرخ ارز نیمایی را از جمله عوامل افزایش قیمت سیگار عنوان کرد و مدعی شد: نرخ ارز نیمایی حدود دو ماه است که به بیش از ۱۲ هزار تومان رسیده، اما پیش از آن ارز سامانه نیما با نرخ ۸۵۰۰ تا ۹۵۰۰ تومان به واردکنندگان مواد اولیه عرضه می‌شد.

منبع ایسنا
مطالب مشابه