تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

افزایش تولید مازاد نفت اوپک پلاس تا ۳ میلیون بشکه در روز

کل تعهد ائتلاف اوپک پلاس به قرارداد کاهش تولید در ماه فوریه برابر با ۱۱۳ درصد بود و تولید مازاد نفت این ائتلاف تا ۳ میلیون بشکه در روز افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، تولید مازاد نفت ائتلاف اوپک پلاس در ماه فوریه تا ۳ میلیون بشکه در روز افزایش یافت. این رقم در اولین ماه سال جاری میلادی برابر با ۲٫۸ و در دسامبر ۲۰۲۰ برابر با ۲٫۷ میلیون بشکه در روز بود.

تعهد ۱۰ عضو اوپک به قرارداد کاهش تولید در ماه فوریه برابر با ۱۲۴ درصد بود در حالی که تعهد روسیه، رهبر گروه غیر اوپک در ائتلاف اوپک پلاس ۹۴ درصد گزارش شده است. به این ترتیب کل تعهد ائتلاف اوپک پلاس به این قرارداد در ماه فوریه برابر با ۱۱۳ درصد بوده است.

جلسه کمیته فنی مشترک در روز سه شنبه مقدمه‌ای برای اجلاس ماهانه ائتلاف اوپک پلاس بود. اجلاس کمیته نظارتی مشترک وزیران در روز چهارشنبه و اجلاس وزرای اوپک پلاس در روز پنجشنبه برگزار می‌شود.

پس از بازگشایی مجدد کانال سوئز، شرکت‌کنندگان بازار بر تصمیم اوپک پلاس در روز پنجشنبه تمرکز کرده‌اند تا ببینند این گروه با توجه به کاهش اخیر قیمت نفت و نگرانی‌های جدید در مورد تقاضا در بحبوحه تمدید قرنطینه‌های کرونا در اروپا و گسترش سریع نوع جدید ویروس کرونا، چگونه به مدیریت عرضه نفت ادامه می‌دهد.

گزارش شده که روسیه موافق تمدید قرارداد کاهش تولید است ولی یک افزایش تولید ناچیز برای خودش می‌خواهد تا پاسخگوی تقاضای فصلی بالاتر در کشورش باشد.

عربستان هم با تمدید قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس در ماه‌های مه و ژوئن موافق است و احتمالاً کاهش تولید یک میلیون بشکه‌ای خود را هم ادامه خواهد داد.

منبع تسنیم
مطالب مشابه