تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

افزایش تولید نفت عربستان تا ۱۰ میلیون بشکه در روز

بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساچز اعلام کرد تولید نفت عربستان تا پایان ماه جولای به ۹.۵ میلیون بشکه در روز، تا پایان سال جاری میلادی به ۱۰ میلیون بشکه در روز و تا پایان ۲۰۲۲ به ۱۰.۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساچز اعلام کرد انتظار می‌رود تولید نفت عربستان تا پایان ۲۰۲۱ تا ۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش یابد یعنی ۱٫۵ میلیون بشکه در روز بیشتر از ماه مه و دلیل آن افزایش تقاضای جهانی برای نفت است.

فاروخ سوسا، اقتصاددانان امور خاورمیانه و شمال آفریقا در گلدمن، پیش‌بینی خود برای تولید نفت عربستان را ۵۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به تخمین‌های قبلی افزایش داد.

این بانک سرمایه‌گذاری همچنان عقیده دارد قیمت نفت خام برنت در تابستان سال جاری میلادی با بهبود سریع تقاضای جهانی به ۸۰ دلار در هر بشکه می‌رسد.

عربستان در ماه مه کمتر از ۸٫۵ میلیون بشکه در روز تولید کرد ولی تولید آن در راستای تصمیم اوپک پلاس برای افزایش تدریجی تولید، ۳۴۵ هزار بشکه در روز نسبت به ماه قبل افزایش یافته بود.

گلدمن اعلام کرد تولید نفت عربستان تا پایان ماه جولای به ۹٫۵ میلیون بشکه در روز، تا پایان سال جاری میلادی به ۱۰ میلیون بشکه در روز و تا پایان ۲۰۲۲ به ۱۰٫۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

بانک سرمایه‌گذاری آمریکا پیش‌بینی می‌کند اقتصاد عربستان ۴٫۵ درصد در ۲۰۲۱ رشد کند، در حالیکه قبلاً این رقم را ۲٫۵ درصد پیش‌بینی کرده بود.

صندوق بین المللی پول هم انتظار دارد اقتصاد عربستان در سال جاری میلادی ۲٫۹ درصد رشد داشته باشد.

صندوق بین المللی پول همچنین اعلام کرد افزایش قیمت نفت و بهبود اقتصاد جهان و تقاضای نفت باعث می‌شود قیمت نفت مورد نیاز تولیدکنندگان خاورمیانه برای متعادل نگه داشتن بودجه‌هایشان کاهش یابد. این قیمت برای عربستان در ۲۰۲۲ تا ۶۵٫۷۰ دلار نسبت به ۷۷٫۹۰ سال گذشته میلادی پایین می‌آید.

در این بین، بخش غیر نفتی عربستان ۲٫۹ درصد در سه ماهه اول ۲۰۲۱ رشد کرده ولی کل تولید ناخالص داخلی این کشور ۳ درصد نسبت به همین دوره در ۲۰۲۰ پایین آمده است.

منبع تسنیم
مطالب مشابه