تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

ایران مایل است بتواند روزانه حداقل ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام صادر کند

خبرگزاری رویترز از قول یک مقام ایرانی نوشته است که این کشور مایل است روزانه حداقل ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام صادر کند. این پیشنهاد با مخالفت ایالات متحده آمریکا روبرو شده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، ایران اعلام آمادگی کرده است که در ازای “صدور حداقلی نفت” به برجام پایبند بماند. یک دیپلمات بلندپایه ایرانی روز یکشنبه ۳ شهریور (۲۵ اوت) به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما مایلیم روزانه حداقل ۷۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم و وجه آن را به صورت نقدی دریافت کنیم».

به گفته مقام ایرانی، این گام می‌تواند به عنوان حرکتی آشتی جویانه تلقی شود و فضای مناسبی برای مذاکرات آینده ایجاد کند.

خبرگزاری سی‌بی‌اس CBS از قول یک دیپلمات اروپایی گفته است که سران گروه هفت در نشست شامگاه شنبه با ترامپ موفق نشده‌‌‌اند نظر او را به دادن تسهیلات یا عقب‌نشینی‌‌هایی در رابطه با تحریم‌های ایران جلب کنند.

ایران همچنین آماده است در راستای تأمین امنیت در خلیج فارس و تنش‌زدایی در خاورمیانه تلاش کند.

مقام‌‌‌های ایرانی بار دیگر تأکید کرده‌‌‌اند که حاضر نیستند بر سر برنامه موشکی کشور مذاکره کنند. آنها همچنین فعالیت غنی‌‌سازی در میزان محدود و در چارچوب برجام را حق کشور خود می‌دانند. حداقلی که ایران برای صدور نفت خود عنوان کرده، از ظرفیت واقعی این کشور بسیار کمتر است. برای نمونه ایران در مه ۲۰۱۸ حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت به بازارهای جهانی صادر کرده بود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، شامگاه شنبه دوم شهریور (۲۴ اوت) در آخرین نشست گروه هفت G7 در شهر فرانسوی بیاریتز حضور یافت و درباره اوضاع بحرانی کنونی با سران هفت کشور به گفت‌وگو نشست.

گفته می‌شود که دعوت از ظریف تنها اندکی قبل از برگزاری نشست به اطلاع سران رسیده بود و مایه حیرت آنها شد، هرچند بعدا آن را “سازنده” ارزیابی کردند.

اعضای گروه هفت، به جز ایالات متحده، مایل به حفظ توافق هسته‌ای با ایران (برجام) هستند و تلاش می‌کنند به رغم اقدامات تحریمی آمریکا، برای بن‌بست کنونی راه‌حلی بیابند.

ایران شکوه می‌کند که سه کشور اروپایی برای “نجات برجام” به اندازه کافی تلاش نمی‌کنند.

به گفته آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، این کشورها از سویی هم‌نظر هستند که ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد و از سوی دیگر مایلند که از تنش‌های کنونی کاسته شود.

خانم مرکل تأکید کرد که دعوت ظریف “اقدامی از سوی گروه هفت” نبوده است و اظهار داشت لازم است که از “هر امکانی استفاده شود”.

هدف سه کشور آلمان و بریتانیا و فرانسه آن است که با ابتکارهایی از فشار تحریم‌های آمریکا بر ایران بکاهند و تا جای ممکن به اقتصاد ایران کمک کنند.

منبع دویچه وله
مطالب مشابه