تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

وزارت خارجه آمریکا: نفت سوریه توسط مقامات محلی استخراج می شود

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد نفت در اراضی تحت کنترل نظامیان این کشور در شرق سوریه توسط مقامات محلی استخراج می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، یک مقام عالی رتبه وزارت خارجه آمریکا گفت:” نفت توسط مقامات محلی به سود جوامع محلی استخراج می شود و ما در وزارت خارجه از دولت آمریکا دراینباره که با معادن نفت سوریه چکار کنیم، هیچگونه دستوری دریافت نکرده ایم”.

به این ترتیب وی به این سوال پاسخ داد که آیا گزینه شرکت کمپانی های آمریکایی در استخراج نفت در این مناطق بررسی می شود یا نه .

حدود ۹۰ درصد نفت سوریه در ساحل شرقی رودخانه فرات استخراج می شود. این نفت پیشتر منبع اصلی در آمد برای داعش (گروهک تروریستی ممنوعه در روسیه) بود و اکنون بیشتر آن تحت کنترل گروه های کرد عضو “نیروهای دموکراتیک سوریه” (SDF) قرار دارد که مورد حمایت آمریکا هستند.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دستور گسترش ماموریت نظامی ایالات متحده را برای اطمینان از امنیت میادین نفتی در شرق سوریه را صادر نموده بود .

خبرگزاری آسوشیتدپرس ضمن انتشار این خبر خاطرنشان می کند که چنین اقدامی با این “سؤال حقوقی” همراه خواهد شد که آیا ارتش آمریکا در صورت تهدید برای میادین نفتی قادر به حمله به نیروهای سوریه ، روسیه یا سایر نیروهای نظامی خواهد بود؟

خاطرنشان می شود این تصمیم به معنای حضور صدها نظامی آمریکایی در سوریه خواهد بود، اما پیشتر ترامپ خبر خروج سربازان آمریکا از این کشور را اعلام کرده بود. آسوشیتدپرس می نویسد که طبق برنامه جدید ، ارتش آمریکا باید از بخش مهمی از قلمرو تحت کنترل کردهای سوریه از دیرالزور تا الحسکه دفاع کند.

این کارشناس در ادامه افزود: “این حكم ترامپ این فرض را که بخش عمده بیش از ۱٫۲ هزار سرباز آمریكایی مستقر در سوریه به زودی به خانه باز خواهند گشت ، زیر سوال خواهد برد”.

پیش از این ، مارک اسپر ، رئیس پنتاگون گفته بود که ایالات متحده از میادین نفتی در سوریه محافظت خواهد کرد و با زور به تلاش برای تصرف آنها پاسخ خواهد داد. به گفته وی ، سربازان آمریکایی قصد ندارند اجازه بدهند که روسیه یا ارتش سوریه این میادین را اشغال نمایند.

الكساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه گفت: مناطق نفت خیز در شمال شرقی سوریه باید توسط دولت سوریه كنترل شوند.

دیرتر سرگئی ورشینین، معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد مسکو در رابطه با مسئله نفت سوریه با آمریکا همکاری نخواهد کرد.

سرگئی ورشینین ضمن بیان این مطلب گفت:” صحبت بر سر ثروت ملی مردم سوریه است و … فقط ملت سوریه باید صاحب اختیار ثروت های طبیعی خود باشد”.

منبع اسپوتنیک
مطالب مشابه