تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

معضل بیکاری و ارتباط آن با کاهش ازدواج

متأسفانه می بینیم که در جامعه ما بیکاری بیداد می کند و بدون تعارف باید گفت که عدم اشتغال در جوانان ، و با این معضل بزرگی که دست و پنجه نرم می کنند و دچار بحران شده اند و نیز روند افزایشی داشته است به هیچ عنوان به نفع جامعه و سایر طبقات اجتماعی و جامعه مدنی نخواهد بود و عواقب زیان باری را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، یکی از این عواقب که اکنون در جامعه مشاهده می کنیم ،کاهش ازدواج و یا افزایش سن ازدواج و یا ازدواج منجر به طلاق می باشد، لذا در خواهیم یافت که اشتغال به کار و ازدواج ، با یکدیگر ارتباطی بسیار نزدیک دارند و بسیار حایز اهمیت است …

چرا باید جوان ما بیکار بماند و یا به شغلهای کاذب که هیچ امنیت شغلی هم در آنها نیست روی آورد؟ چرا باید جوان ما هیچ پشتوانه شغلی و مالی ای در یک جامعه که شکل برابری و یکسان بودن را در ظاهر خود دارد ، نداشته باشد .!!

در حقیقت اصل این معضل به کم لطفی برخی گروهها و نهادهای مسئول و طبقات مرفه جامعه و برخی روشنفکران و حتی اصحاب فرهنگ و هنر جامعه نیز بر می گردد که از آنها انتظار مساعدت و همکاری می رود .

خدا می داند که چقدر جوان ما باید در این معضل بزرگ آسیب ببیند و یا به دیگران و به اجتماع خسارت وارد کند ، زیرا وقتی بیکاری بر شانه های جوانان ما سنگینی کند برخی از آنها به اشتباه در راههایی می افتند که عاقبتی جز تباهی و ناکجا آباد نخواهد داشت؛ اعتیاد و دزدی و گاهی هم خودکشی از آثار همین بیکاری ست که فاجعه بزرگی را ایجاد خواهد کرد ، و بر این اساس معضل بیکاری باعث شده که ازدواج را هم به چالش خود بکشاند و در این زمینه آن را هم درگیر کند .

خب مسلم است زمانی که فردی در سن معمول و معقول ازدواج قرار می گیرد برای تأمین نیازهای روحی و عاطفی و غریزی و در کل ، تشکیل خانواده ، بایستی ازدواج کند و صاحب فرزند شود و سرنوشتی زیبا را برای خود رقم بزند اما می بینیم که نبود اشتغال به کار این فرصت را از جوانان گرفته و نمی گذارد تحقق پیدا کند ؛ باری ؛ بیکاری جلوی ازدواج را هم گرفته است تا آنجایی که یکی از مهمترین شروط خانمها برای آقایان در امر ازدواج ، «اشتغال به کار» می باشد ، که در اولویت است ، یعنی داشتن یک سقف بالای سر ، آنقدر مهم نیست که «داشتن کار» با در آمد مناسب مهم است، لذا در این اوضاع پی می بریم که اگر کار با حقوق خوب نباشد نمی توان ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد .

البته ریشه این مشکل، اقتصادی ست و کار هم به اقتصاد جامعه بر می گردد و همانطور که اشاره شد برخی نهادها و نیز گروهای مرفه جامعه که کاری از دستشان بر می آید و استفاده از رابطه ها را خوب می دانند ، باید تلاش کنند تا این وضعیت وخیم بیکاری را در جامعه بهبود بخشند و کمی هم به فکر آینده نسل جوان مان باشند که سن ازدواجشان افزایش یافته و به طرف پیری زودرس کشیده می شوند.

باید به این معضل بزرگ عمیقا توجه نمود چرا که بنیان و نظم یک جامعه در تأمین رفاه اجتماعی فرد و یا افراد آن جامعه بر می گردد و همچنین به فکر تداوم و ایجاد نسل جدید بایستی بود، که اگر همچنان شاهد بالا رفتن سن ازدواج و یا فقدان ازدواج در جامعه باشیم شاهد فساد و فحشا وبی ثباتی و در آخر، انقراض نسل بشر خواهیم بود..

به هر روی ، با توجه به شرایط اقتصادی و فقدان کار برای جوانان مان ، خانواده ها نیز بایستی شرایط موجود را درک کرده و موقعیت را بسنجند و در این شرایط ، سختگیری ننموده و زمینه ازدواج را برای فرزندانشان فراهم آورند.

بیکاری گاهی باعث بیماری می شود و افسردگی به بار خواهد آورد و این افسردگی به اجتماع سرایت خواهد کرد؛

لذا بایسته و شایسته است که برخی مدیران مربوط ومسئول در این زمینه (اشتغال به کار ) پای تدبیر را به عمل کشانده ، تا این معضل بزرگ اجتماعی به تدریج و با یک همکاری و همیاری همگانی برطرف گردد.

شهراد شاهرخی طهرانی

نویسنده و شاعر

مطالب مشابه