تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

جامعه تاب و توان تحمل این حجم از فشار و تنگدستی را ندارد

در ادامه تصمیمات نادرست گذشته و عدم خروج از فرآیندهای بی‌حاصل، اگر فرآیند گذشته را ادامه دهیم نتایج قابل قبولی در پی نخواهد داشت. امروز شرایط اقتصادی کشور دشوار و شکننده است و همین موضوع منجر به نبود موقعیت مناسب معیشتی جامعه شده و به روشنی قابل درک است که نمی‌توان انتظار داشت جامعه تاب و توان تحمل این حجم از فشار و تنگدستی را داشته باشد.

اگرچه تا امروز دولت با ورود به بحث کالاهای اساسی تلاش کرده فاصله طبقاتی را کاهش دهد و با اختصاص ارز دولتی از اقشار ضعیف جامعه حمایت کند‌ اما واقعیت آن است که آسیب‌های اقتصادی تا جایی گسترش پیدا کرده‌اند که این حمایت نیز بی‌ثمر مانده و افزایش قیمت در سطوح دیگر کالاهای اساسی را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

 

باید پذیرفت که جامعه به هیچ عنوان ظرفیت پذیرش افزایش قیمت در ردیف کالاهای اساسی را ندارد و این افزایش قیمت‌های یکباره بخش پایین جامعه را دچار مشکلات اساسی خواهد کرد.

در همین رابطه

در شرایطی که طبقه متوسط به واقع رنگ باخته و دیگر وجود ندارد، شکل‌گیری این روند نیز حاصل افزایش قیمت‌ها و در مقابل عدم افزایش حقوق دریافتی شاغلان حقوق‌بگیر است.

به گزارش پايگاه خبري اقتصادي معاصر، البته بدیهی است که امکان افزایش حقوق و دستمزد چندباره در سال امکان‌پذیر نیست و باید آسیب‌های اقتصادی را به شیوه‌ای واقع‌بینانه مورد بررسی قرار داد.

راهکار بهبود شرایط اقتصادی در حال حاضر ساده نیست و همان‌گونه که ویرانه فعلی اقتصاد حاصل چندین دهه بی‌توجهی و عدم برنامه‌ریزی است، بازسازی این ویرانه نیز به سال‌ها زمان نیاز دارد.

متاسفانه در طول مدت‌ها تصمیمات اساسی تا جایی به تاخیر افتاده است که بررسی مشکلات و آسیب‌ها دشوار و پیچیده شده است. دولت امکان افزایش هزینه‌های جاری را ندارد و اگر این تصمیم اتخاذ شود در نهایت فقط با حمایت دولت از شرایط قابل کنترل خواهد بود.

در حال حاضر امکان ارائه راهکار زودبازده در موقعیت اقتصادی فعلی وجود ندارد و با وجود سطح بالایی از بیکاری در سطح جامعه مشکلات به گونه‌ای است که تاب‌آوری جامعه در مرحله‌ای بسیار پایین قرار دارد. از همین رو دولت باید راهکاری ریشه‌ای و اساسی ارائه دهد.

به واقع اگر همین امروز دولت برنامه‌های بهبود شرایط را فراهم کند به طور قطع سال‌ها زمان خواهد برد تا به هدف نهایی دست پیدا کند اما هر گونه تاخیر در اجرا شرایط را هر لحظه برای جامعه دشوار‌تر خواهد کرد.استقلال اقتصادی، درآمد‌زایی و توسعه صادرات از جمله شاخص‌هایی است که در پی اهتمام به تولید نباید از آنها چشم‌پوشی کرد و باید هرچه زودتر در مسیر بهبود آنها قدم برداشت تا اقتصاد کشور وارد ریل اصلی خود شده و سرمایه‌گذاری‌ها نتیجه‌بخش باشند.

در این میان نباید فراموش کرد بهبود شرایط اقتصادی کشور یک بسته چند‌جانبه است که با بی‌توجهی به روابط بین‌المللی همه‌جانبه و تنش‌زدایی از آسیب‌ها بی‌نتیجه خواهد ماند.

عباس آرگون

عضو اتاق بازرگانی

منبع جهان صنعت
مطالب مشابه