تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

افزایش نگران کننده میزان مرگ و میر بیماران خاص به دلیل کمبود و گرانی دارو

در حالی که آمارها از افزایش نگران کننده میزان مرگ و میر بیماران خاص به دلیل کمبود و گرانی دارو حکایت دارد و اغلب آنها با بیم و امید گذران زندگی می‌کنند، برخی مسئولان اساسا کمبود هرگونه دارو بویژه برای بیماران خاص را رد می‌کنند و معتقدند کشور با محدودیت دارویی روبرو نیست.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، تالاسمی، بیماری است که شخص در گرفتار شدن به دام آن هیچ نقشی ندارد، اما ناچار است همه عمر خود را با این بیماری زندگی کند. تالاسمی یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در ایران است و معمولاً از پدر و مادری که ناقل ژن کم‌خونی است به فرزندان به ارث می‌رسد.

اصلی‌ترین راه درمان تالاسمی، تزریق مداوم خون است و بیماران مبتلا به تالاسمی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. بیکاری، مشکلات مالی، هزینه های درمان و … زندگی این مبتلایان را تحت‌تأثیر قرار داده است. این افراد به حمایت و توجه از سوی خانواده، جامعه و مسئولان نیاز دارند.

وضعیت درمانی بیماران خاص بویژه بیماران تالاسمی در کشور این روزها چندان مساعد نیست و روند درمانی آنها با دشواری‌های بسیاری پیگیری می شود.

وجود تحریم‌های سخت و محدودیت واردات دارو از یک سو و شرایط دشوار اقتصادی و گرانی داروهای خارجی از سوی دیگر ، دسترسی بیماران به داروهای حیاتی و ضروری را دشوار کرده تا جایی که این قبیل داروها در بازار کمیاب هستند و یا اساسا در دسترس بیماران قرار ندارند. به گفته برخی بیماران تالاسمی روند درمانی آنها به دلیل عدم استفاده از دارو و نداشتن هزینه درمان بسیار کند پیش می رود که همین موضوع منجر به تشدید بیماری و یا گرفتار شدن به بیماری هایی از جمله قلبی، دیابت و … می شود.

فارس دومین استان تالاسمی‌خیز کشور

محمدحسین نیکوپور یکی از بیماران تالاسمی در مورد وضعیت تهیه داروهایش می گوید: استان فارس بعد از استان هرمزگان بالاترین آمار بیماران تالاسمی را دارد و جزو استان‌های تالاسمی‌خیز کشور است. در شیراز یک مرکز درمانی برای این افراد در بیمارستان شهید آیت الله دستغیب وجود دارد که به بیماران تالاسمی سرویس‌دهی می‌کند.

این بیمار تالاسمی ادامه داد: برای تهیه داروهای اساسی در استان فارس با مشکلات زیادی روبرو هستیم. متاسفانه با تحریم‌هایی که پیش آمد مشکلات دارویی بسیاری برای ما به وجود آمده است؛ خصوصا در تهیه داروهای آهن زدا که متاسفانه برخی از بیمه‌ها برای تامین کمک هزینه این داروها با بیماران همکاری‌ نمی‌کنند و در برخی موارد بیمه بیماران را به دلیل هزینه های بالا قطع کرده‌اند.

وی گفت: قطعا داروهای خارجی تاثیرگذاری‌ و کیفیت‌شان بر روی این بیماری قوی‌تر و سریع‌تر است ولی داروهای ایرانی به دلیل کپی‌برداری از داروهای خارجی متاسفانه عوارضی برای این بیماران به دنبال دارد که کمتر مورد توجه قرار می گیرد چون بیمار تالاسمی زمینه مساعدی برای قرار گرفتن در معرض سایر بیماری‌ها از جمله دیابت، قلبی‌ و کلیوی و… دارد. این نوع بیماری‌ها برای بیماران تالاسمی بسیار هزینه بر است؛ به طور مثال من در نوجوانی خون تزریق می‌کردم و بعد از آن دچار دیابت شدم که نیاز به تزریق انسولین دارم و همچنین مشکل قلبی پیدا کردم و این بیماری نیز نیاز به درمان دارد.

منبع ایلنا
مطالب مشابه