تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

ترامپ وعده تامین بخشی از بودجه را به سازمان بهداشت جهانی داد

رئیس‌جمهور آمریکا از احتمال تامین سهم اندکی از بودجه سازمان بهداشت جهانی خبر داد که به اتهام «همدستی با چین در موضوع کرونا»، مورد غضب وی واقع شده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از دویچه وله، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده در پاسخ به خبرنگاران مبنی بر اینکه واشنگتن ممکن است بار دیگر مایل به مشارکت در تامین بودجه سازمان بهداشت جهانی باشد؛ مدعی شد: هنوز درباره سهمی که آمریکا در این زمینه تقبل خواهد کرد، تصمیمی نگرفته است.

وی چندی پیش  سازمان بهداشت جهانی را «چین محور» دانسته بود؛ بودجه این سازمان را قطع کرده بود؛ در ادامه  افزود: درباره سهم آمریکا در تامین این بودجه، نظرات و پیشنهادات زیادی در دست بررسی است. یکی از این پیشنهادها پرداخت تنها ۱۰ درصد از پولی است که قبلاً به این سازمان ارائه می‌شد.

پیشتر نیز فاکس نیوز در گزارشی مدعی تمایل ترامپ برای مشارکت در تامین بودجه سازمان بهداشت جهانی شده بود. به گفته این رسانه وابسته به حزب جمهوریخواه آمریکا، خواست واشنگتن این است که «به اندازه سهم چین» در تامین مالی سازمان جهانی بهداشت مشارکت داشته باشد.

ترامپ اواسط ماه میلادی گذشته (آوریل)، پس از آنکه این سازمان را متهم به حمایت از چین و ترویج اطلاعات نادرست دربارۀ شیوع ویروس کرونا کرد، دستور داد هرگونه پرداختی از سوی دولت به این سازمان به حالت تعلیق درآید و در کمک‌های آمریکا به این سازمان بازنگری شود.

وی همچنین اعلام کرد که این سازمان در موضوع کرونا مرتکب «اشتباه» شده و برای مبارزه با همه‌گیری این ویروس بسیار دیر وارد عمل شده است.

 

منبع دویچه وله
مطالب مشابه