سازمان جهانی بهداشت نام بیماری آبله میمون را تغییر داد

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر دو نام به طور همزمان به مدت یک سال استفاده خواهند شد و در نهایت نام «آبله میمون» به تدریج حذف خواهد شد.

برای اولین باراین بیماری در میمون‌ها شناسایی و به همین دلیل به این اسم نامگذاری شد. از زمان شیوع این بیماری متخصصان بیماری‌های عفونی خواستار تغییر نام این بیماری بودند چرا که منشا این بیماری در واقع میمون‌ها نیستند و از آنها به انسان منتقل نمی‌شود.

سازمان بهداشت جهانی در اوایل سال جاری میلادی یک فراخوان عمومی برگزار کرد تا نام‌های پیشنهادی از سوی متخصصان ارسال شود و در نهایت از میان ۲۰۰ پیشنهاد نام ام‌پاکس برگزیده شد. Poxy McPoxface، TRUMP-22 از دیگر نام‌های پیشنهادی بود.

آبله میمون یک عفونت ویروسی نادر است که اوایل سال جاری بزرگترین شیوع جهانی خود را تجربه کرده است و به طور قابل توجهی در کشورهای خارج ازآفریقا و عمدتا در بین مردان همجنس‌گرا گسترش یافته است. در ماه مه، این بیماری ابتدا در بریتانیا گزارش شد و به‌سرعت در ده‌ها کشور دیگر گسترش یافت.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، در سال جاری تاکنون بیش از ۸۱ هزار مورد آبله میمون و ۵۵ مورد مرگ ناشی از آن در ۱۱۰ کشور گزارش شده است.

منبع یورونیوز

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.