تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

مردم حرف‌های مسوولان را قبول ندارند

محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفته است: «شرکت‌هایی که بخواهند واکسن را به وزارت بهداشت بفروشند، ارز دولتی دریافت می‌کنند و ما واکسن را از آنها می‌‌خریم و به صورت رایگان و با توجه به اولویت‌ها در اختیار مردم قرار می‌‌دهیم اما برخی شرکت‌ها که خواستار واردات واکسن با ارز نیمایی هستند، اجازه دارند واکسن را به داروخانه‌ها بدهند و مردمی که در اولویت قرار ندارند، می‌توانند این واکسن‌ها را با قیمت حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان از داروخانه‌ها تهیه کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از جهان صنعت، اگرچه هنوز واکسنی با این شرایط وارد کشور نشده است.» از طرفی پس از اطلاعیه جمعیت هلال‌احمر درخصوص رایگان نبودن واردات واکسن کرونا، علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به زمزمه‌هایی پیرامون پولی شدن واکسیناسیون کرونا گفته است: «همه مردم تا پایان سال رایگان واکسینه می‌شوند، اگر فردی می‌خواهد زودتر از موعد مقرر که در سند ملی واکسیناسیون درج شده واکسن دریافت کند باید هزینه آن را بپردازد!» اگرچه طبق معمول هنوز ساعتی از این اظهارنظر نگذشته بود جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، واکسیناسیون کرونا در کشور و در قالب پرداخت هزینه و خارج از نوبت را تکذیب کرد و گفت: «هر واکسن مجاز از هرجا وارد کشور شود توسط وزارت بهداشت خریداری و در چارچوب برنامه واکسیناسیون ملی علیه کووید۱۹ به صورت رایگان توزیع و تلقیح می‌شود.» دو نکته حائزاهمیت در این اظهارات مورد نقد و بررسی است: یکی اینکه به طور اساسی یکی از وظایف دولت‌ها در مبارزه با کرونا توزیع رایگان واکسن به تمام مردم است. دیگری اینکه در یک روز یک مسوول رسمی وزارت بهداشت و دو تن از سازمان غذا و دارو حرف‌های متناقضی را در رسانه‌ها بیان کردند. به عقیده کارشناسان و متخصصان عدم هماهنگی مسوولان در بیان اظهاراتشان ضربه مهلکی بر بدنه جامعه وارد می‌شود. چه‌بسا امروزه شکاف عمیقی بین مردم و مسوولان ایجاد شده اما با این رفتارهای پرتناقض این شکاف عمیق‌تر از گذشته شده است. همین امر منجر به عدم رعایت دستورالعمل‌ها و محدودیت‌های اعلامی از سوی مردم شده است. امروزه برخلاف ادعای مسوولان تمام مغازه‌ها و شرکت‌های خصوصی باز است. تمام کارمندان و کارگران مجبور به حضور در سرکار هستند. حتی اگر فرد به کرونا مبتلا شود کارفرما تنها دو هفته مرخصی بدون حقوق به او می‌دهد. به همین دلیل بسیاری از کارگرها و کارمندان بیماری خود را مخفی می‌کنند و به سرکار می‌روند. این در حالی است که اکثر افراد برای رفتن به سرکار از وسایل نقلیه همچون مترو و اتوبوس استفاده می‌کنند. براساس گزارش‌ها تهویه مترو ظرفیت این حجم از آلودگی و ازدحام مردم را ندارد. بنابراین تصمیمات اشتباه مسوولان نه‌تنها موجب شده زنجیره انتقال کرونا قطع نشود بلکه بیش از گذشته در جریان است. متاسفانه هیچ‌گونه نظارتی بر کسبه‌ها، شرکت‌ها و مردمی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، وجود ندارد. اگر تخلفی هم اعلام شود، مشخص نیست که چه مجازات بازدارنده‌ای برای خاطی در نظر گرفته شده است. این در حالی است که نسبت به قبل از عید، تعداد مراجعه‌های کرونایی در بیمارستان‌های سراسر ایران بیش از پنج برابر شده که در بین آنها همه گروه‌های سنی از نوزاد یک‌ماهه تا بزرگسال وجود دارد. بنابراین اگر لاک داون اعمال نشود عزیزان بیشتری را از دست می‌دهیم، زیرا امروزه با وجود اعمال محدودیت‌های ۱۰‌روزه اما همه جا باز است و انگار محدودیتی نداریم.

عدم مدیریت و نظارت

در همین رابطه دکتر حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص تعطیلی نیم‌بند تهران و دیگر شهرهای با وضعیت وخیم به «جهان‌صنعت» گفت: مسوولیت نظارت‌ها و اجرای پروتکل‌هایی که از سوی ستاد مقابله با کرونا اعلام می‌شود به عهده قرارگاه عملیات کرونا اعم از قوای انتظامی، اصناف و گروهای مختلفی است که به نوعی زیرمجموعه وزیر کشور هستند، اما متاسفانه یکی از مشکلات عمده ما همیشه در نظارت‌ها بوده و در دوران بیماری کرونا هم این مشکلات بیشتر از گذشته شده است. به طور کلی علت اینکه ما در کنترل کووید۱۹ موفق نبودیم، همین عدم نظارت‌هاست. امروزه آیین‌نامه‌ها و مصوبه‌های خوب و زیبایی توسط مسوولان نوشته می‌شود ولی تنها ۳۰ درصد آنها اجرایی می‌شود. بنابراین تعداد تلفات روز‌به‌روز افزایش پیدا می‌کند، به گونه‌ای که آمار فوتی‌ها به بیش از ۴۰۰ تن رسیده و اگر همین‌گونه پیش‌رود در آینده فاجعه انسانی رخ می‌دهد. شهریاری اظهار کرد: امروزه به ندرت مغازه‌ها تعطیل است، البته کسبه‌ هم به تنهایی مقصر این امر نیستند. زیرا آنها هم باید هزینه‌های اجاره، چک‌ها و هزینه زندگی خود را کسب کنند. از طرفی به عقیده من تصمیم‌گیری‌ها به موقع نیست چرا که اگر همان دوهفته تعطیلات نوروز را با نظارت کافی و لازم لاک داون اعلام می‌کردند و جاده‌ها را می‌بستند، در حال حاضر کسبه‌ مجبور به تعطیلی نبودند و آمار فوتی‌ها هم بیش از ۴۰۰ تن نشده بود. وقتی تصمیم‌گیری‌ها در زمان مناسب به موقع گرفته نشود، نتیجه مطلوبی را در پی ندارد. چه‌بسا اکثر مغازه‌ها در تعطیلات نوروز بسته بودند، حال دوباره دستور به تعطیلی آنها دادند و دولت هم هیچ حمایتی از کسبه‌ا نمی‌کند. این بین کاسبان در شرف ورشکستگی هستند و چاره‌ای جز تخطی از اعمال محدودیت‌های نیم بند و بدون حساب و کتاب ستاد ندارند. چه‌بسا امروزه کارگر‌های روز مزد هم به مشکل خوردند و هیچ حمایتی از سوی دولت نمی‌شوند. متاسفانه نمی‌توانیم به اجبار فردی که گرسنه است یا چک دارد را بدون هیچ حمایتی خانه‌نشین کنیم. ما نباید به دلیل مدیریت اشتباهی که داریم مردم را درگیر مشکلات مضاعف دیگری کنیم.

وی افزود: چه‌بسا امروزه اگر یک کارگر درگیر بیماری کرونا شود هزینه درمان و دارو کمر او را می‌شکند. درصورتی می‌توانید لاک داون اعمال کنید که دولت از مردم حمایت کند. مقام معظم رهبری هم به این امر اشاره داشتند. اگر مجموع هزینه‌های درمان سنجیده شود همگان متوجه می‌شوند ضرر تعطیلی سراسری کمتر است. همچنین هزینه درمان بیمار کرونا یک فرد از ۱۰ میلیون شروع و به بیش از ۵۰۰ میلیون تومان می‌رسد. برخی از مسوولان بر این عقیده‌اند اگر لاک داون کنند، اقتصاد ضربه می‌خورد. بنابراین همیشه به گونه‌ای در کشور مدیریت می‌کنیم که چوب و پیاز را با هم بخوریم. یعنی متاسفانه از دو طرف افتاده‌ایم.

دعا کنید، خدا رحم کند!

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه فقط خدا باید به ما رحم کند، بیان کرد: اگر وضعیت به همین منوال پیش‌رود، فاجعه انسانی رخ می‌دهد. این روزها که در ماه مبارک رمضان هستیم، از همه تقاضا می‌کنم دعا کنند، خدا به ما رحم کند. زیرا طی این دوران کرونا مسوولان نتوانستند به خوبی مدیریت کنند. علی‌الخصوص ستاد ملی مقابله با کرونا که من اسم آنها را به ستاد دولتی مبارزه با کرونا تغییر دادم. چرا که اعضای این ستاد اکثریت دولتمردان تصمیم‌گیرنده هستند. معمولا رییس دولت بدون رای‌گیری تصمیمات نهایی را می‌گیرد. جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل می‌دهند و اعضا هم در آن سخن می‌گویند اما در آخر تصمیم نهایی بدون رای‌گیری را رییس جلسه انجام می‌دهد.

کسری ۲۰ هزار میلیارد تومانی وزارت بهداشت

وی افزود: دولت پولی برای رسیدگی به مردم ندارد. در حال حاضر بودجه‌ای که دولت تقدیم مجلس کرده، وزارت بهداشت و درمان در حالت معمولی ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری دارد. طبق گفته معاونت توسعه و مدیر کل بهداشت و درمان ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری فقط در پرداخت حقوق و مزایای پرسنل وزارتخانه‌ها دارند. بنابراین به عقیده من تنها باید دعا کنیم بلکه خدا به ما رحم کند و دست به دامان آقا امام زمان شویم که هر چه زودتر ظهور کند که کل جهان را نجات دهد.

دولت را با بدهی تحویل دولت بعدی می‌دهند

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درخصوص رفع مشکلات نیز اظهار کرد: بعید می‌دانم دولت بعدی بتواند این وضعیت را سر و سامان بدهد. هر دولتی که روی کار بیاید توانایی رسیدگی به این حجم از معضلات را ندارد. زیرا دولت در شش ماه نخست سال تمام بودجه‌های تصویب شده را خرج کرده و دولت بعدی با مشکلات باقی مانده از دولت و کمبود منابع مالی مواجه می‌شود. باید یک دولت خیلی انقلابی و جهادی روی کار بیاید و مردم هم به آنها امیدوار شوند تا کمی کمک کنند. زیرا یکی از مشکلات کشور این است که مردم حرف‌های مسوولان را قبول ندارند، زیرا به حدی تناقض‌گویی در صحبت‌های مسوولان وجود دارد که دیگر جامعه به آنها اعتماد ندارد. در طول ۱۴ ماهی که درگیر بحران کرونا هستیم مسوولان مکرر بدون هماهنگی سخن گفتند و همین امر منجر به سردرگمی مردم شده است. همچنین متاسفانه مردم تاوان این رفتارها را با جانشان می‌دهند. آمار فوتی‌های کرونا نشان‌دهنده افزایش میزان مرگ‌ومیر در روزهای آینده است.

شکایت از ستاد در دستور کار مجلس

وی افزود: همچنین مدتی پیش کمیسیون بهداشت و درمان از ستاد ملی مقابله با کرونا به صورت رسمی شکایت کرد. در حال حاضر هم در کمیسیون گزارشی تهیه می‌کنیم که امیدواریم در صحن بیاید و به رای گذاشته شود و به قوه قضاییه بفرستیم. عده‌ای از همکاران هم در وزارت بهداشت و ستاد مشغول تحقیق هستند. امیدواریم برخلاف دوره‌های گذشته قوه قضاییه که هرچه تحقیق و تفحص بازخوردی به مجلس نداشت، حال ان‌شاءالله با حضور آیت‌الله رییسی این موارد در یک دادگاه ویژه رسیدگی و نتیجه آن هم به مجلس اعلام شود.

پولی شدن واکسن کرونا به مصلحت کشور نیست

شهریاری با تاکید بر اینکه نباید واکسن کرونا پولی شود، بیان کرد: به نظرم ایجاد فاصله طبقاتی برای واکسن در کشور اشتباه است. اگر واکسن کرونا پولی شود، افراد ثروتمند خارج از نوبت و به راحتی واکسینه می‌شوند اما افراد کم‌درآمد که جمعیت بیشتر جامعه را تشکیل می‌دهند در صف‌های طویل اولویت واکسن می‌کنند. به اندازه کافی مشکل در کشور وجود دارد، مسوولان نباید مسائل اجتماعی دیگری را نزدیک انتخابات به جامعه تزریق کنند، زیرا اگر قرار است، بخش خصوصی به نام جمهوری اسلامی ایران واکسن‌های کرونا را خریداری کند و به موازات آن از سهمیه دولتی کم شود و در بین مردم به صورت پولی توزیع کند، این عمل به مصلحت نیست و نباید اتفاق بیفتد. چه‌بسا سهمیه دولت‌ها مشخص شده و براساس گفته سازمان بهداشت جهانی دولت‌ها باید مسوولیت تهیه واکسن‌های کرونا را به عهده بگیرند. همچنین نباید اجازه دهند هر شرکتی واکسن کرونا وارد کند. اینکه دفتر رییس‌جمهوری مجوز تهیه واکسن را به هر شرکتی می‌دهد، عمل پسندیده‌ای نیست. مسوولیت سلامت مردم و متولی سلامت طبق قانون برنامه و سیاست‌های ابلاغی با وزارت بهداشت و درمان است. در حال حاضر داروهای امروزی توسط شرکت‌های خصوصی وارد ایران می‌شود ولی با نظارت سازمان غذا و دارو این اتفاق رخ می‌دهد. اگر شرکت‌های خصوصی در پی تهیه واکسن هم باشند باید سازمان غذا و دارو تایید کند.

وی افزود: به هر حال در خصوص پولی شدن واکسن کرونا برای قشری خاص امری اشتباه است و ما به هیچ عنوان موافق آن نیستیم. چه‌بسا تعداد زیادی از نماینده‌های مجلس درباره پولی شدن واکسن کرونا موضع داشتند. مگر می‌شود پولدارها بدون هیچ معطلی واکسن کرونا تزریق کنند اما قشر کم‌درآمد جامعه که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند در صف بمانند تا شاید واکسنی به آنها برسد.

چه‌بسا اگر شرکت‌های خصوصی واکسنی هم وارد کنند با ارز نیمایی است و آن را با قیمت دلار ۲۵ هزار تومانی بخواهند در بازار بفروشند، مشخص نیست که با چه قیمتی به فروش برسد. همان‌طور که پیش‌تر هم گفتم ثروتمندان توانایی واکسینه را دارند اما دیگر مردم که تعداد خانواده‌های بیشتری هم دارند و اکثریت زیر خط فقر هستند باید جان بدهند. به عقیده من این امر به مصلحت کشور نیست و ما هم کاملا با این امر مخالف هستیم. مگر پولدارهای ما از کجا پول به دست می‌آورند که باید اولویت با آنها باشد!؟ پول آنها از ثروت این مملکت و جیب این مردم بوده است. البته ان‌شاءالله که پول آنها از راه مشروعی هم بوده باشد، ولی نباید در واکسن زدن هم اولویت داشته باشند.

منبع جهان صنعت
مطالب مشابه