تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

مشکل شدید نقدینگی در صنعت داروسازی

شرکت‌های داروسازی تولیدات خود را از طریق شرکت‌های پخش به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها تحویل داده‌اند؛ اما به‌دلیل کمبود اعتبارات شرکت‌های بیمه، پول آنها به چرخه تولید بازنگشته است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، مهدی سلیمانجاهی، دبیر سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با اعلام این مطلب گفت: در چنین وضعیتی سرمایه در گردش کاهش یافته است و به‌دنبال آن هزینه‌های مالی افزایش یافته و تولید با توجه به روش قیمت‌گذاری دارو با مشکل روبه‌رو می‌شود.

وی افزود: از سال گذشته شرکت‌های داروسازی به‌جای مطالبات خود، اوراق با سررسیدهای یک‌سال و بیشتر تحویل گرفته‌اند. همان‌طور که اشاره شد، مشکل این صنعت کمبود نقدینگی است و نقد کردن این اوراق در فرابورس یا هر جای دیگر، نیازمند زمان و تنزیل قیمتی این اوراق است و شرکت‌ها برای تامین نقدینگی مجبورند پیش از مهلت سررسید، اوراق را به فروش برسانند.

دبیر سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، با اشاره به سازوکار قیمت‌گذاری دارو در ایران گفت: سال‌هاست که پیگیر اصلاح روش قیمت‌گذاری دارو بوده‌ایم و درحال مذاکره و رایزنی با سازمان غذا و دارو هستیم. وی افزود: متاسفانه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تنها دسترسی آحاد مردم ایران به دارو را ضروری می‌دانند و اینکه صنعت داروسازی با چه دشواری یا قیمت تمام شده‌ای دارو را تولید می‌کند، گویا برایشان مهم نیست.

سلیمانجاهی با بیان اینکه عدم ثبات در سیاست‌گذاری موجب افت صادرات می‌شود، تصریح کرد: همان‌طور که می‌دانید صادرات یک فرآیند هزینه‌بر و زمانبر است. برای مثال در صنعت داروسازی برای صادرات محصول به یک کشور یا بازار صادراتی جدید، در شرایط عادی نیازمند حداقل سه سال هزینه و زمان هستیم. وی افزود: متاسفانه در سال‌های اخیر به‌دلیل عدم ثبات نرخ ارز، عدم ثبات در سیاست‌گذاری‌ها، تحریم‌های اقتصادی و… صادرات محصولات دارویی کاهش و قاچاق آن افزایش یافته است.

منبع دنیای اقتصاد
مطالب مشابه