تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

سیاست‌های موثر جهت بازگشت صنعت گردشگری

پس از همه‌گیری کرونا که ضربه سهمگینی بر پیکره‌ بازار گردشگری جهان وارد کرده، اقدامات سریع و مهم برای حمایت از بخش گردشگری طی این دوران آشفته لازم و ضروری است، از این رو شورای جهانی سفر و گردشگری دولت‌ها را دعوت به اجرایی کردن سیاست‌های حمایتی در سه حوزه حمایت مالی از کارگران، حمایت مالی از شرکت‌ها و فعالان گردشگری و ایجاد نقدینگی (تزریق پول نقد) می‌کند. پس از توصیه شورای جهانی سفر و گردشگری براساس اولویت در سه حوزه، ۸ کشور جهان شامل استرالیا، فرانسه، هنگ‌کنگ، ژاپن، نیوزیلند، پرتغال، بریتانیا و چین درحال اجرای سیاست‌های موثر جهت بازگشت بازار گردشگری خود هستند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، پس از توصیه شورای جهانی سفر و گردشگری براساس اولویت در سه حوزه، ۸ کشور جهان شامل استرالیا، فرانسه، هنگ‌کنگ، ژاپن، نیوزیلند، پرتغال، بریتانیا و چین درحال اجرای سیاست‌های موثر جهت بازگشت بازار گردشگری خود هستند.

استرالیا

دولت علاوه بر حمایت ۶/ ۱۷ میلیارد دلاری در برنامه اول، مبلغی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد دلار (استرالیا) دیگر به این بخش اختصاص داده است. در این طرح دولت بسته‌ای یک میلیارد دلاری (۶۱۳ میلیون دلار آمریکا) برای حمایت از سرمایه‌گذاری تجاری به‌منظور حمایت هدفمند بخش‌های آسیب‌دیده از جمله سفر و گردشگری ارائه داده است. همچنین تسهیلات محرک خانوارها را ایجاد کرده که به سود اقتصاد قوی‌تر خواهد بود. دولت یک میلیارد دلار را برای حمایت از این بخش‌ها و مناطق و جوامعی که به‌شدت متاثر از اثرات اقتصادی کووید-۱۹ قرار گرفته‌اند و همچنین افرادی که به‌شدت وابسته به صنایعی مانند گردشگری، کشاورزی و آموزش هستند، درنظر گرفته است. این حمایت‌ها در بخش هوانوردی، گردشگری منطقه‌ای، کمک‌های مالی و سرمایه‌گذاری زیربنایی است. دولت معافیت‌های مالیاتی و تشویق سرمایه‌گذاری ۱۰۰هزار شغل تا پایان سال ۲۰۲۱ را افزایش داده و تولید ناخالص داخلی را در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۰ به ۶ میلیارد دلار رساند و قصد افزایش آن تا ۱۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۱ را دارد.

فرانسه

دولت فرانسه طرح ۴۵ میلیارد دلاری را برای حمایت از اقتصاد گردشگری درنظر گرفته است که حدود ۳۵ میلیارد دلار آن جهت تعویق هزینه‌های مالیاتی شرکت‌ها اختصاص دارد. در این طرح، ۵/ ۸ میلیارد دلار صرف تامین بودجه کوتاه‌مدت و بیکاری شده است که در آن شرکت‌ها ۷۰ درصد از حقوق کارمندان را پرداخت می‌کنند و برای کارمندان با حداقل حقوق و با کمتر ۱۰۰ درصد حقوق را پرداخت می‌کنند. همچنین حقوق بیکاری را به‌صورت ماهانه پرداخت خواهد کرد. دولت فرانسه همچنین یک حمایت مالی ۳۰۰ میلیارد دلاری برای تامین مالی بانک‌ها اتخاذ کرده که بانک‌ها تسهیلات لازم برای اعطای وام به شرکت‌ها جهت حفظ مشاغل در اختیار داشته باشند. بانک‌ها به‌مدت ۶ ماه بازپرداخت وام‌ها را به تعویق انداخته‌اند. همچنین دولت با همکاری بخش‌خصوصی قانونی را جهت حمایت از نقدینگی فعالان گردشگری برای جلوگیری از حذف آنها تدوین کرده‌اند.

هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ در ابتدای اپیدمی ۳۰ میلیارد دلار (هنگ‌کنگ) بودجه درنظر گرفت پس از آن ۱۲۰ میلیارد دلار بسته حمایتی برای سال ۲۰۲۱ درنظر گرفت، همچنین طرح جدیدی با اعطای ۱۳۰ میلیارد دلار با هدف حفاظت از مشاغل به اجرا درآورده است و راه را برای بهبود اقتصاد پس از همه‌گیری هموار می‌کند. این تدابیر شامل طرح حمایت مالی ۸۱ دلاری و نیز حمایت از ابتکارات خاص بخش‌خصوصی بالغ بر ۲۱ میلیارد دلار است. همچنین دولت به آژانس‌های مسافرتی دارای مجوز ۲۰ هزار تا ۲۰۰ هزار دلار هنگ‌کنگ تامین بودجه کرد و به کارکنان ماهانه ۵هزار دلار هنگ‌کنگ به مدت ۶ ماه پرداخت می‌کند. همچنین به کارکنان حمل‌ونقل هوایی، زمینی و دریایی ضمن پرداخت یارانه ۱۰ هزار دلاری در مدت شش ماه اجاره ماهانه و هزینه‌های مدیریتی را پرداخت می‌کند.

ژاپن

ژاپن بزرگ‌ترین بسته اقتصادی اضطراری خود به ارزش ۱۰۸ تریلیون ین ژاپن معادل حدود ۲۰‌درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به تصویب رساند که از این مبلغ ۴۰ تریلیون ین به‌صورت مستقیم و ۲‌تریلیون ین برای اقدامات فوری به بخش گردشگری داده شد.همچنین برنامه مالی به ارزش ۲۰ تریلیون ین در ماه دسامبر با هدف کاهش تاثیرات اقتصادی سال گذشته، تنظیم شده و مبلغ ۲‌میلیارد ین برای ایجاد تحرک و بهبود صنایع مرتبط با گردشگری درنظر گرفته است. بانک توسعه ژاپن نیز مبلغ ۳۰۰ میلیون ین (تقریبا ۸/ ۲‌میلیارد دلار) برای اعطای وام به شرکت‌های کوچک و متوسط با بهره کم اعطا کرده است.

نیوزیلند

دولت یک بسته مالی ۱/ ۱۲ میلیارد دلاری جهت حمایت از مشاغل درنظر گرفته که این بسته حدود ۴ درصد از کل تولید ناخالص داخلی نیوزیلند است. این بسته شامل ۵/ ۵ میلیارد دلار یارانه به مشاغل آسیب‌دیده در همه بخش‌ها و مناطق، ۱۲۶ میلیون دلار جهت حمایت درآمد بیشتر و ۸/ ۲ میلیارد دلار جهت ایجاد نقدینگی در بازار گردشگری است. دولت ۹۰۰ میلیون دلار نیوزیلند به شرکت حمل‌ونقل ملی و همچنین یک بسته مالی کمکی ۶۰۰ میلیون دلاری برای بخش هوایی درنظر گرفته است.

پرتغال

دولت این کشور، بیش از ۳۰ ابتکار برای حمایت از کارگران و خانوارها و کاهش اثرات اقتصادی کرونا به‌کار گرفت. پرتغال نهادی با عنوان توریسم پرتغال تشکیل داد که به پشتیبانی بازار گردشگری پرداخته است. این نهاد اعتبار ۶۰ میلیون دلاری برای مشاغل کوچک درنظر گرفته است. این نهاد ضمن اعطای وام و پرداخت تسهیلات به‌منظور کمک به مشاغل اقدام به حمایت از کارکنان جهت حفظ شغل، اطمینان از پرداخت حداقل ۷۰ درصد از بیمه، حمایت‌های مالی از کارکنانی که شغل خود را از دست داده یا نیاز به ماندن در خانه دارند، می‌کند. همچنین دولت پرتغال با پرداخت ۲۰۰ میلیون یورو برای آژانس‌های مسافرتی و شرکت‌های خدمات رفاهی و برگزارکنندگان رویدادها موافقت کرد که ۷۵میلیون آن برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط درنظر گرفته شده است. این نهاد همچنین به ارائه آموزش‌های آنلاین رایگان و فراهم کردن سرمایه ۲۵۰ هزار دلاری جهت پرداخت هزینه‌های مسکن، گاز، آب و نظافت بخش‌ها پرداخته است.

انگلستان

دولت انگلیس اقدامات هدفمندی با پرداخت مبلغ ۳۳۰ میلیارد پوند جهت حمایت از خدمات عمومی، مردم و کسب‌وکارها تنظیم کرده است. این اقدامات شامل اعطای ۱۲ میلیون پوند برای کسب‌وکارهای خرده‌فروش، رستوران و…، ۱۵ میلیون پوند برای شرکت‌های کوچک و متوسط و ۵ میلیون پوند برای سایر شرکت‌های آسیب‌دیده می‌شود. برای شرکت‌های بزرگ نیز بانک انگلستان به پرداخت بدهی‌های کوتاه‌مدت آنها پرداخته است. دولت همچنین برای کارکنانی که شغل خود را از دست داده‌اند کمک مالی ۸۰ درصدی از دستمزدها تا ۲۵۰۰ پوند در نظر گرفته است. همچنین حق بیمه و مستمری بازنشستگی را برای این کارکنان پرداخت می‌کند. دولت یک حمایت مالی دیگر نیز با ارزش ۳/ ۱ میلیون پوند از اول نوامبر برای پشتیبانی از بازار گردشگری درنظر گرفته است.

چین

وزارت فرهنگ و جهانگردی و بانک صنعتی و بازرگانی چین جهت کمک به بنگاه‌های فرهنگی و گردشگری توافق‌نامه همکاری استراتژیک امضا کردند و وام‌هایی همچون «وام اپیدمی»، «وام اشتغال» و «وام مالیاتی» برای شرکت‌ها با خط اعتباری یک میلیارد یوآن چین فراهم می‌کند. شرکت هواپیمایی چین نیز شامل تخفیفات مالیاتی و ارائه دریافت یارانه شده است. معافیت‌های مالیاتی و لغو موقت بازپرداخت بدهی‌های خطوط هوایی به صندوق توسعه هواپیمایی کشور از دیگر اقدامات در این توافق‌نامه است. همچنین دولت چین به حمایت دولت‌های محلی پرداخته و بانک ملی چین ۵۰۰ میلیارد یوآن بودجه برای پرداخت وام با بانک‌های کوچک جهت تامین بودجه شرکت‌های کوچک و متوسط و کشاورزی درنظر گرفته است.

منبع دنیای اقتصاد
مطالب مشابه