تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

آغاز رایزنی های مایک پمپئو در خاورمیانه برای افزایش فشار بر ایران

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۸ ژانویه (۱۸ دی) سفر خود به خاورمیانه‌ را به منظور رایزنی برای افزایش فشار بر ایران را آغاز کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، اولین مقصد وزیر خارجه آمریکا، کشور اردن بود. پس از آن، مایک پمپئو به مصر، عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از جمله امارات متحده عربی، قطر، کویت و عمان خواهد رفت تا با سران این کشورها درباره افزایش فشار بر ایران رایزنی کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، مایک پمپئو در جمع خبرنگاران هدف از سفر خاورمیانه‌ای خود را « دو چندان کردن نه تنها تلاش‌های دیپلماتیک بلکه اقدامات تجاری به منظور افزایش فشار بر ایران» توصیف کرد.

وزیر خارجه آمریکا افزود که تصمیم رییس جمهوری مبنی بر خروج نیروهای ارتش این کشور از سوریه، تلاش‌های ایالات متحده برای مقابله با «تروریسم» در منطقه را به مخاطره نخواهد انداخت.

هفته پیش، دونالد ترامپ در جلسه‌ای با اعضای کابینه‌اش در حالی که پوستری با مضمون بازگشت تحریم‌ها بر روی میزش قرار داشت گفته بود: «ایران هر کاری که بخواهد می‌تواند در آنجا [سوریه] انجام دهد.»

دو روز پس از سخنان رییس جمهوری آمریکا، مایک پمپئو در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌بی‌سی آمریکا تاکید کرد که تعهد آمریکا برای بیرون راندن ایران و نیروهای نیابتی‌اش از سوریه پا برجاست.

وزیر خارجه آمریکا گفته بود: «برنامه تغییر نکرده است. یکی از مولفه‌های آن تغییر کرده است و آن کاهش نیروها در سوریه است. اما برنامه مقابله با حضور ایران در سوریه، عراق، لبنان و یمن تغییری نکرده‌ است.»

آقای پمپئو در توضیح سفر خاورمیانه‌ای خود به خبرنگار سی‌ان‌بی‌سی گفت: «یکی از جنبه‌های این سفر تلاش برای تشکیل ائتلاف‌هایی علیه ایران است. یکی از این ائتلاف‌ها شامل کشورهای حاشیه خلیج فارس می شود. بعد از آن ائتلاف اسرائیل است. یکی از دیگر از ائتلاف‌ها شامل کشورهای اروپایی و آسیایی در سراسر جهان می‌شود. کشورهایی که می‌فهمند فعالیت‌های بزرگترین حامی تروریسم در جهان باید متوقف شود.»

وزیر خارجه آمریکا ابراز کرد امیدوار است که کشورهای اروپایی موضع سخت‌تری نسبت به ایران بگیرند.

مطالب مشابه