آغاز مذاکرات اسرائیل و عربستان برای عادی‌سازی روابط

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از یورونیوز، نتانیاهو در مصاحبه‌ با روزنامه آمریکایی جوئیش اینسایدر (Jewish Insider) که روز جمعه منتشر شد، گفت: «امیدوارم که صلح کامل و رسمی [با عربستان سعودی] را همانند آن چه که با سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند بحرین و امارات عربی متحده حاصل شد، برقرار کنم.»؛ صلحی که به تعبیر او به معنای «پایان منازعات اعراب و اسرائیل» خواهد بود.

او تصریح کرد که عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی را به عنوان یکی از اهداف اصلی خود در دوره تازه نخست وزیری دنبال خواهد کرد. نتانیاهو همچنین ابراز امیدواری کرد که رهبری عربستان سعودی نیز برای تحقق این هدف تصمیم مقتضی را اتخاذ کند.

این در حالی است که روزنامه یدیعوت آحارانوت مدعی شده که یکی از شروط عضویت حزب راست افراطی «صهیونیسم مذهبی» در دولت ائتلافی نتانیاهو، پیشبرد طرح الحاق کرانه باختری بوده است.

اما این روزنامه گزارش داده که نتانیاهو در مذاکره با عربستان سعودی از برگ تعلیق طرح الحاق برای جلب نظر ریاض استفاده می‌کند؛ برگی که پیشتر نیز در جریان حصول توافق عادی‌سازی روابط با چهار کشور عربی دیگر نیز کارساز بوده است.

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.