تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

آمریکا: حتی در صورت بازگشت به برجام همه تحریم ها علیه ایران را لغو نمی کنیم

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران اعلام کرد ایالات متحده حتی اگر به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازگردد، حاضر به لغو همه تحریم ها علیه ایران نیست .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، این مقام آمریکایی گفت ایالات متحده فقط در صورت بازگشت ایران به این توافقنامه، حاضر خواهد بود تحریم های اعمال شده پس از خروج خود از برجام را لغو کند.

وی اعلام کرد : “این به معنای لغو همه تحریم ها زیرا حتی در صورت مطالعه دقیق برجام تحریم های قانونی وجود دارد ،… طبق برجام ، ایالات متحده می تواند به خاطر تروریسم و ​​نقض حقوق بشر تحریم هایی را اعمال کند.”

به گفته وی ، ایالات متحده باید “جزئیات” تحریم های اعمال شده را “بررسی کرده” و تصمیم بگیرد که کدام یک از تحریم ها را حذف و کدام را حفظ کند.

جلسه کمیسیون مشترک برجام به طور حضوری در سطح مدیران سیاسی این هفته در وین برگزار شد.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال ۲۰۱۵ میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال ۲۰۱۸ ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهورپیشین امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدیدی علیه تهران را نیز اعمال می کند و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند. حالا دولت بایدن می خواهد به برجام بازگردد

منبع اسپوتنیک
مطالب مشابه