تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

اروپا: مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا عملاً به بن بست رسیده است

شورای امور عمومی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که به دلیل منافات اقدامات و رفتار ترکیه با این اتحادیه، مذاکرات الحاق ترکیه (به این اتحادیه) عملاً به بن بست رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، اعضای شورای وزیران اتحادیه اروپا طی آخرین نشست سال جاری خود با اجماع آرا به این توافق رسیدند که مذاکرات عضویت این کشور در این اتحادیه همچنان مسدود بماند چرا که ترکیه به معیارها و اولویت‌های اروپا پایبند نیست.

شورای امور عمومی این اتحادیه در بیانیه‌ای در همین رابطه گفت: این شورا با تأسف یادآوری می‌کند که ترکیه به دور شدن بیشتر از اتحادیه اروپا ادامه می‌دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: بنابراین، مذاکرات الحاق ترکیه (به این اتحادیه) عملاً به بن بست رسیده است و نمی‌توان فصل دیگری را برای باز یا بسته شدن آن در نظر گرفت.

شورای مذکور همچنین «نگرانی‌های جدی خود را در مورد عقب نشینی بیشتر و عمیقاً نگران کننده در زمینه‌های دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق اساسی از جمله آزادی بیان و همچنین عدم استقلال سیستماتیک قوه قضاییه» در ترکیه، تصریح کرد.

کشورهای اتحادیه اروپا به طور خاص، از سیاست خارجی ترکیه انتقاد کردند که به گفته آنها به طور فزاینده‌ای با اولویت‌های اتحادیه اروپا در تضاد است.

وزارت خارجه ترکیه در همین رابطه اعلام کرد که تصمیمات اخیر اتحادیه اروپا در شورای امور عمومی این اتحادیه بار دیگر نشان داده است که اتحادیه اروپا با رویکردی راهبردی به توسعه نزدیک نمی‌شود، بلکه رویکردی بر اساس همبستگی مبتنی بر عضویت و دیدگاه‌های محدود برخی از اعضا دارد.

روابط ترکیه و اتحادیه اروپا با اختلاف بر سر چندین موضوع از جمله تنش در مدیترانه شرقی، نقش ترکیه در سوریه، بحران مهاجران و بن بست در روند الحاق ترکیه به این بلوک مشخص شده است.

منبع مهر
مطالب مشابه