تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

امضای سند همکاری آمریکا و کره شمالی

پس از پایان مذاکرات رهبران دو کشور در ضیافت نهار حاضر شدند، ضیافتی که خیلی طول نکشید و هنگام خروج ترامپ از مراسم نهار دونالد ترامپ فقط به خبرنگاران گفت که پیشرفت خوبی داشته‌اند و برای امضا می‌روند اما کیم جونگ اون سکوت کرده بود.

رییس‌جمهور آمریکا گفت که جلسات بهتر از انتظارها بوده است. آن دو در کنار هم راه می‎رفتند تا زمانی که به خبرنگاران نزدیک شدند اما فقط ترامپ صحبت کرد. و سپس دوباره به هتل بازگشتند.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در سالن کنفرانس هتل کاپلا حاضر شدند و در برابر دوربین ها متنی را امضا کردند. دونالد ترامپ گفت هر دو بسیار مفتخر هستند که بعد از مذاکرات موفقیت آمیز “سندی” را به طور مشترک امضا کنند. کیم جونگ اون هم گفت بسیار خوشحال است که “سندی تاریخی” را امضا می‌کند. او از رییس جمهور آمریکا به خاطر برگزاری این نشست تشکر کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، این سند مشترک هم واشنگتن را متعهد به اعطای ضمانت امنیتی به پیونگ‌یانگ می‌کند و هم کره شمالی را متعهد به خلع سلاح کامل اتمی شبه جزیره کره می نماید و می‌تواند نشانه‌ای از آغاز فصل جدید در روابط ۲ کشور باشد.

ترامپ پیشتر این سند را جامع توصیف کرده بود. مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا نیز این سند را تاریخی و آغازگر رابطه‌ای جدید توصیف کرد. خبرگزاری بی‎ بی سی مفاد این توافق را اینگونه اعلام کرد:

“آمریکا و کره شمالی متعهد به ایجاد رابطه‎ای جدید در تطابق با خواسته مردم ۲ کشور در راستای صلح و رفاه هستند. آمریکا و کره شمالی، به طور مشترک در راستای ایجاد صلح پایدار در شبه‌جزیره کره تلاش می‎کنند. با تاکید بر بیانیه پانمونجوم (مورخ ۲۷ آوریل در دیدار میان رهبران کره شمالی و کره جنوبی)، پیونگ‎یانگ متعهد به تلاش در راستای عاری‏ سازی کامل شبه‎جزیه کره از تسلیحات هسته ‏ای است.

کیم جونگ اون پس از دیدار با دونالد ترامپ و امضاء توافق محل این نشست در هتل کاپلا را به مقصد فرودگاه ترک کرد.

آمریکا و کره شمالی متعهد به شناسایی و بازگرداندن بقایای اسرا و زندانیان و مفقودین از جمله آنهایی هستند که اخیراً شناسایی شده‎اند.”

پس از این نشست رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت که دو طرف در آینده دیدارهای بسیاری با یکدیگر خواهند داشت.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که ترامپ از رهبر کره شمالی برای حضور در کاخ سفید دعوت کرده است.

مطالب مشابه