تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

امضای قانون دفاع از دموکراسی در هنگ کنگ از سوی ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا دیروز قانون دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در هنگ کنگ و همچنین قانون ممنوعیت تحویل برخی از ساز و برگ پلیسی به این منطقه چین را امضا کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، در بیانیه ترامپ ضمن اعلام این مطلب گفته می شود آمریکا “امیدوار است رهبران و مقامات چین و هنگ کنگ بتوانند اختلاف نظر های خود را بطور مسالمت آمیز حل کنند تا صلح دیرانتظار و شک.فایی برای همه حکمفرما شود”.

قانون امضا شده قانون موجود مصوبه سال ۱۹۹۲ درباره سیاست امریکا نسبت به هنگ کنگ را تصحیح می کندو طبق آن روابط تجاری با هنگ کنگ هر سال وابسته به میزان خودمختاری این سرزمین تجدید نظر شده و همچنین علیه افراد نقض کننده حقوق بشر در هنگ کنگ تحریم هایی بر قرار می شود.

وزارت خارجه چین در واکنش به قانون های امضا شده توسط ترامپ تهدید کرد تدابیر متقابلی علیه امریکا اتخاذ کند و آنها را به منزله دخالت شدید درامور داخلی پکن دانست و همچنین دولت هنگ کنگ در این رابطه اعتراض کرد.

وزارت خارجه روسیه نیز پیشتر تصویب قوانین فوق الذکر از سوی کنگره آمریکا را نمورد نکوهش قرار داده و این کار ار دخالت ناهنجار در امور داخلی چین نامیده بود.

اعتراضات گسترده در هنگ کنگ در اوایل در ماه ژوئن ایتدا به دلیل به خاطر قصد انجام اصلاحات در قانون استرداد آغاز شد که اگر تصویب شود، به هنگ کنگ اجازه خواهد داد تا مظنونین را به حوزه های قضایی در تایوان، ماکائو و سرزمین اصلی چین مسترد کند. در جریان این اعتراضات بیش از ۱۵۰۰ نفر از تظاهرکنندگان و بیش از ۵۰۰ نفر از ماموران پلیس آسیب دیده و تقریباً ۴۵۰۰ نفر بازداشت شده اند. اعتراضات با وجود پس گرفته شدن اصلاحات مورد نظر از سوی مقامات هنگ کنگ ادامه دارد.

منبع اسپوتنیک
مطالب مشابه