تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

ایران یکی از محورهای مهم گفتگوی پوتین و بن سلمان

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای دیدار و گفت‌وگو با رهبران عربستان راهی آن کشور می‌شود. گفته می‌شود که پوتین در دیدار خود با ملک سلمان و همچنین ولیعهد عربستان پیرامون ایران و سوریه نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، تاکید رهبران دو کشور روسیه و عربستان پیش از دیدارشان بر روی موضوع تولید نفت و بهای این فرآورده در بازارهای جهانی بوده است.

این در حالی است که تحلیلگران مسائل سیاسی بر این باورند که تنش بین ایران و عربستان و همچنین پیشروی ترکیه در سوریه نیز از جمله مسائلی است که در نشست عالی رهبران دو کشور مطرح خواهند شد.

خبرگزاری فرانسه از سفر روز دوشنبه ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر) ولادیمیر پوتین به ریاض خبر داده است. پس از آن نیز، قرار است پوتین در ادامه سفر خود به امارات متحده عربی برود. گفته می‌شود که پوتین در ابوظبی با محمد بن زاید آل نهیان، شیخ امارات نیز پیرامون مسائل منطقه‌ای و همچنین درباره نفت گفت‌وگو خواهد کرد.

به دنبال حمله به تاسیسات نفتی آرامکو و همچنین حمله اخیر به تانکر ایرانی در ۶۰ مایلی بندر جده، تنش بین ایران و عربستان افزایش یافته است.

خبرگزاری فرانسه یکی از محورهای اصلی دیدار روز دوشنبه رهبران روسیه و عربستان را تلاش پوتین برای تخفیف تنش پدید آمده بین دو کشور ایران و عربستان اعلام کرده است.

مناسبات روسیه و عربستان

عربستان از منظر تاریخی همواره در شمار متحدان آمریکا در منطقه بوده است. خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود به تغییر رویکرد رهبران این کشور در قبال روسیه اشاره کرده است.

سفر ملک سلمان در اکتبر سال ۲۰۱۷ به مسکو حکایت از تلاش این کشور برای نزدیکی به روسیه در عین حفظ مناسبات خود با آمریکا دارد.

یک سال پس از آن، در شرایطی که محمد بن سلمان در ارتباط با قتل جمال خاشقچی، تحت انتقاد و فشار بسیاری قرار داشت، پوتین در نشست کشورهای گروه ۲۰ به سوی او رفته و با او دست می‌دهد. اقدامی که از سوی تحلیلگران و مفسران سیاسی به‌مثابه تلاش روسیه برای گسترش مناسبات دو کشور تلقی شده است.

پوتین پیش از سفر به ریاض در گفت‌وگویی با یک فرستنده تلویزیونی عربی، از مناسبات حسنه خود با ملک سلمان و محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان سخن گفته است.

پوتین در این مصاحبه گفته است: «ما در همکاری خود با عربستان سعودی و همچنین سایر متحدان خودمان در جهان عرب بر آن هستیم که همه تلاش‌هایی که برای بی‌ثبات کردن بازار نفت صورت می‌گیرند را در نطفه خفه کنیم.»

فیودور لوکیانوف، تحلیلگر مسائل سیاسی گفته است که با توجه به رابطه روسیه با ایران به نظر می‌رسد که پوتین در دیدار خود با رهبران عربستان در راستای میانجیگری بین ایران و عربستان تلاش کند.

یکی از مواردی که به تنش بین دو کشور دامن زده است، جنگ داخلی یمن است. روسیه با فروش موشک به عربستان و یاری رساندن به توان دفاعی آن کشور بر آن است که در هر دو سوی مناقشه منطقه‌ای جای پای خود را بیش از پیش باز کند.

یوری یشاکف، مشاور مسائل سیاسی کرملین اعلام کرده است که موضوع سوریه و حمله ارتش ترکیه به شمال این کشور نیز از جمله مسائلی خواهد بود که در گفت‌وگوهای رهبران دو کشور مطرح خواهد شد.

منبع دویچه وله
مطالب مشابه