تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

ترامپ تحریم های یکساله آمریکا علیه ایران را تمدید کرد

ترامپ تحریم های اعمال شده علیه ایران در سال ۱۹۷۹ را برای یک سال دیگر تمدید می کند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، رئیس جمهور آمریكا ، دونالد ترامپ اعلام نمود که تحریم ها علیه ایران را تاریخ ۱۴ نوامبر به مدت یك سال تمدید كند.

ترامپ در بیانیه خود تأکید کرد که “روابط (ایالات متحده آمریکا) با ایران هنوز عادی نشده است” و “روند اجرای توافق های [دو جانبه] ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱ هنوز در جریان است.” ما در مورد توافق نامه الجزایر بین ایالات متحده و ایران صحبت می کنیم ، که منجر به آزادی دیپلمات های آمریکایی شد که پس از انقلاب سال ۱۹۷۹ بیش از یک سال در تهران به عنوان گروگان سپری می کردند. در این اسناد ، به ویژه ، اصل عدم دخالت کشورها در امور داخلی یکدیگر تصریح شده است.

در همین رابطه

در این سند آمده است: “به همین دلیل ، وضعیت اضطراری اعلام شده در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ بار دیگر پس از ۱۴ نوامبر ۲۰۱۹ همچنان ادامه یابد.”

رئیس جمهور امریکا در ادامه افزود: “من رژیم اضطراری ملی میان دو کشور را برای یک سال تمدید خواهم کرد.”

در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ ، جیمی کارتر رئیس جمهور ایالات متحده در پاسخ به بازداشت گروگان های آمریکایی در تهران فرمان شماره ۱۲۱۷۰ را امضا کرد. به وزارت خزانه داری آمریكا دستور داده شد كه تمام دارایی های رسمی ایرانی در ایالات متحده ، از جمله حساب در بانك های آمریكایی و شعب خارج از كشور آنها را مسدود كند. در حقیقت ، این به معنای معرفی اولین اقدامات تحریمی اقتصادی علیه ایران بود.

در ۷ آوریل ۱۹۸۰ ، کارتر روابط دیپلماتیک با تهران را قطع کرد و صادرات ایالات متحده به ایران برای کلیه کالاها از جمله غذا و دارو را ممنوع اعلام کرد. پس از آن ، تمام روسای جمهور آمریكا فقط تحریم ها علیه ایران را تشدید كردند.

منبع اسپوتنیک
مطالب مشابه