تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

ترامپ دستور لغو تحریم‌های ترکیه را صادر کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید که دستور داده است تا تحریم‌های وضع‌شده علیه ترکیه لغو شوند. این تحریم‌ها به واسطه حمله نظامیان ترکیه و شبه‌نظامیان اسلامگرای تحت حمایت آن وضع شدند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، تحریم‌های ترکیه پس از ملاقات طولانی رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ترکیه و روسیه، و توافق آنها برای تمدید آتش‌بس در شمال سوریه اعلام می‌شود.

همزمان فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور سوریه گفته که نظامیان آمریکا “شواهدی” از جنایات جنگی را در جریان حمله ترکیه به مواضع کردهای سوریه دیده‌اند.

به گفته جیمز جفری واشنگتن در این خصوص از آنکارا توضیح خواسته است. با این حال فرستاده دونالد ترامپ، در گزارش مجلس نمایندگان یادآوری کرده که “ما شواهد گسترده‌ای از پاکسازی قومی ندیده‌ایم.”

نیروهای دموکراتیک سوریه، ائتلافی به محوریت نیروهای کرد که کنترل مناطق وسیعی در شمال و شرق سوریه را داشت، متحد اصلی آمریکا در جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بود.

تصمیم آقای ترامپ برای خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه به طور گسترده به عنوان چراغ سبز به حمله ترکیه و تنها گذاشتن کردها در برابر آنها تلقی شده است.

دونالد ترامپ امروز گفت: بگذارید دیگران بر سر این شن‌های سال‌های سال خونین بجنگند. او گفت: “تحریم‌ها برداشته می‌شود مگر آنکه اتفاقی بیفتد که از آن راضی نباشیم.”

آقای ترامپ می‌گوید ترکیه به او تضمین داده که عملیات نظامی در منطقه را متوقف می‌کند و همچنین توافق آتش‌بس موقت فعلی را دائمی خواهد کرد.

او به علاوه توافق به دست آمده میان روسیه و ترکیه را یک “موفقیت بزرگ” توصیف کرد.

پیش از این در واکنش به حمله ترکیه به شمال سوریه، آمریکا سه وزیر ترکیه را تحریم کرد و تعرفه واردات فولاد از این کشور را بالا برد.

وزارت دارایی آمریکا روز چهارشنبه تایید کرد که تحریم های اعمال شده در روز ۱۴ اکتبر بر وزارتخانه های دفاع و انرژی ترکیه و همچنین سه مقام ارشد این کشور اکنون رفع شده است.

مطالب مشابه