تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

ترامپ: ما نیازمند توافق جدیدی با ایران هستیم

«دونالد ترامپ » رییس جمهوری آمریکا که همواره از تشدید تحریم ها علیه ملت ایران و ترغیب همپیمانان خود برای پیوستن به فشارحداکثری آمریکا علیه جمهوری اسلامی با هدف فروپاشی اقتصاد ایران سخن گفته است در اظهاراتی متناقض مدعی شد که بدنبال ثروتمند کردن مردم ایران است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، دونالد ترامپ روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر در بیاریتز فرانسه؛ با اشاره به موضوع ایران گفت: ما خواهان آن هستیم که ایران را بار دیگر ثروتمند کنیم.

ترامپ در این مصاحبه که شبکه تلویزیونی سی ان ان بخش هایی از آن را به طور مستقیم پوشش تصویری داد؛ خاطر نشان کرد : ما نیازمند توافق جدیدی با ایران هستیم.

رییس جمهوری آمریکا درحالی مدعی «توافق جدید با ایران» شد که در اردیبهشت ماه سال گذشته از توافقنامه هسته ای( برجام) خارج شد و این در حالی است که بسیاری از کارشناسان آشنا به امور هسته ای ؛ معتقدند برجام جایگزینی ندارد.

ترامپ در ادامه اظهارات خود همچنین ادعا کرد: ما می خواهیم ایران را بار دیگر ثروتمند کنیم اگر آنها ( ایران  ) نخواهند ؛ همچنان فقیر خواهند ماند.

وی  در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا مایل به ملاقات با وزیر خارجه ایران است،‌گفت: الان زود است و درحال حاضر مایل به ملاقات با ایران نیست اما آنچه مکرون در باره ایران انجام می دهد را محترم می شمارد.

ترامپ پیش از این برخلاف صحبت های امروز خود، بارها آمادگی اش را برای مذاکره پیش شرط با ایران اعلام کرده بود.

ترامپ در پاسخ به این پرسش که آبا امانوئل مکرون  شما را در جریان دعوت از وزیر خارجه ایران برای سفر به بیاریتز محل برگزاری اجلاس گروه هفت قرار داده بود ؛ گفت : مایل نیستم دراین زمینه صحبت کنم اما می دانستم که قرار است وی (ظریف) بیاید و با رئیس جمهوری مکرون دیدار کند.

ترامپ افزود: ایران درحال حاضر در شرایط دشواری قرار دارد و این وضعیت خوبی از جنبه اقتصادی نیست اما مهم نیست،  ما می توانیم خیلی سریع آنرا درست کنیم من به دنبال یک ایران قوی هستم و ما به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم چرا که در طی ۲۰ سال گذشته دید (این مساله)  چگونه جواب داد.

وی گفت: فکر نمی کنم روشی را که اکنون ( ایرانی ها) ناگزیر به زندگی کردن  هستند،  قابل قبول باشد و آنچه که ما می خواهیم بسیار ساده است. هسته ای نشوند،  ما ( می توانیم) درباره موشک های بالستیک  و درباره مدت زمان توافق گفت وگو کنیم  چراکه شما می دانید درمدت کوتاهی این قرارداد (کنونی) منقضی می شود، توافقی که رئیس جمهوری باراک اوباما به عمل آورد در مدت زمان کوتاهی منقضی می شود.

ترامپ  در ادامه گفت که اوباما برای این توافق کوتاه مدت میلیاردها دلار پول به ایران  داده است .

ترامپ گفت:  تا پیش از این ایران ملتی بزرگ بود اما آنها باید تروریسم را متوقف کنند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز گذشته (یکشنبه)  به دعوت “ژان ایو لودریان” همتای فرانسوی اش وارد شهر بیاریتز فرانسه محل برگزاری اجلاس سران هفت کشور صنعتی جهان( گروه ۷) شد.وی در این شهر با رئیس جمهوری و وزیر خارجه فرانسه دیدار کرده و پس از آن جلسه توجیهی مشترکی با انگلیس و آلمان برگزار کرد.

برجام و تلاش برای حفظ آن یکی از مهمترین موضوعات رایزنی‌ها در این نشست در بیاریتز بوده است و در این راستا، امانوئل مکرون رئیس‌ جمهوری فرانسه دیدارهایی در حاشیه این اجلاس با سران کشورهای حاضر در این نشست از جمله دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا داشته است.
ظریف روز جمعه (اول شهریورماه )هم به دعوت رسمی فرانسه و برای بررسی آخرین وضعیت پیشنهاد مطرح شده از سوی فرانسه به پاریس رفت و با مکرون و لودریان دیدار و گفت‌ و گو کرد.

در همین حال دفتر ریاست جمهوری فرانسه گفت‌ وگوهای روز یکشنبه «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران با رئیس جمهوری و سایر مقام‌های ارشد فرانسوی در شهر «بیاریتز» را «مثبت» ارزیابی کرد و یک مقام دفتر «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه اظهار داشت: گفت‌وگوها مثبت است و جریان دارد.
این مقام فرانسوی افزود که تصمیم برای دعوت از ظریف «در توافق با ایالات متحده و در هماهنگی کامل» انجام شد.

منبع ایرنا
مطالب مشابه