تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

تعدیل تحریم‌های ایران در صورت خروج از سوریه

اعضای کنست (پارلمان اسراییل) اعلام کردند نتانیاهو در جلسه‌ای که با روس‌ها و آمریکایی‌ها داشته درباره محدود کردن نفوذ ایران در سوریه گفتگوهایی انجام داده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از جهان صنعت ، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل در نشستی که با کمیته خارجی و امنیتی کنست داشت، گفت که روسیه به اسراییل و آمریکا پیشنهاد توافقی را داده که بر اساس آن در ازای پذیرش خروج نیروهای ایران از سوریه، تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی تعدیل شود.

به گزارش جامعه ایرانی به نقل از جروزالم‌پست، بر اساس گزارش کانال ۱۰ خبری اسراییل و به گفته یکی از اعضای کنست این پیشنهاد از سوی ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه مطرح شده است.

در همین رابطه

نتانیاهو هفته گذشته طی مراسمی که به مناسبت جنگ جهانی اول برگزار شد، با پوتین در پاریس دیدار کرد اما مشخص نیست که آیا پوتین آن زمان این پیشنهاد را مطرح کرده است یا خیر. پس ‌از این نشست، نتانیاهو گفت: «صحبت‌هایی که با پوتین داشتم، خوب، سازنده و بسیار مهم بود. نیازی نیست که جزئیات بیشتری مطرح شود.»
اعضای کنست گفتند نتانیاهو در این جلسه گفته روس‌ها و آمریکایی‌ها در حال گفت‌وگو درباره محدود کردن نفوذ ایران در سوریه هستند و آخرین نشست را هشتم نوامبر در وین برگزار کردند.

بر اساس این گزارش، در ابتدای ماه جاری میلادی بنیامین نتانیاهو با جیم جفری، نماینده آمریکا در سوریه دیدار و درباره این موضوع با او گفت‌وگو کرده بود. اعضای کنست از نتانیاهو سوال کردند که آیا اسراییل موضع خود را در قبال این پیشنهاد مطرح کرده، و او پاسخ داده که در این مرحله اسراییل هیچ موضع رسمی اتخاذ نکرده است.

یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا به کانال ۱۰ اسراییل گفت: «ما به گفت‌وگوها ادامه می‌دهیم تا به یک راه‌حل سیاسی در سوریه دست یابیم. اما جزئیات این گفت‌وگوهای دیپلماتیک افشا نخواهد شد.»

واکنش مبهم مسکو

اما از طرفی یک روز پس از آنکه رسانه‌های اسراییلی گفتند روسیه به اسراییل و آمریکا پیشنهاد کاهش تحریم‌ها علیه ایران در قبال بیرون رفتن مستشاران ایرانی از سوریه را داده، مسکو دقیق بودن این خبر را تکذیب کرد‌ اما اعلام کرد که برای ایده‌هایی مشابه ‌با همه‌ در تماس است.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه‌ دیروز اعلام چنین پیشنهادی از سوی روسیه را تکذیب کرد و گفت: «در خصوص حضور ایران در سوریه، واحدهای ایرانی به دعوت دولت قانونی سوریه در آنجا مستقرند.»‌

‌وی اضافه کرد: به این خاطر ما هیچ مشکل قانونی، سیاسی یا مشکل دیگری در این ارتباط نمی‌بینیم.‌
ریابکوف در ادامه با اشاره به اینکه دقیقا در مورد برداشتن تحریم‌ها در ازای انجام کاری صحبت شده باشد، نمی‌توانم این امر را تایید کنم، افزود: ایده‌های نزدیک به این، اما نه دقیقا همین ایده، مطرح شده و ما همچنان با همه در تماسیم تا ببینیم در این خصوص چه‌ کار می‌شود کرد.‌

در گذشته‌ روسیه بارها اعلام کرده‌ است که نمی‌تواند ایران و گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی را مجبور به خروج کامل از سوریه کند.

در عین حال مسکو برای متقاعد کردن نیروهای ایرانی به خروج از محدوده حداقل ۸۵ کیلومتری مرز اسراییل تلاش کرده‌ است، اما اسراییل اصرار دارد که هیچ نیروی ایرانی نباید در هیچ نقطه‌ای از سوریه حضور داشته باشد.
معاون وزیر خارجه روسیه‌ دیروز در ادامه سخنانش به این موضوعات نیز اشاره کرد‌ و گفت که ‌توجه ما به تامین امنیت اسراییل تنها به زبان نیست‌ بلکه در این خصوص نهایت جدیت را داریم.‌

وی در نهایت گفت: مسکو به‌ویژه در موضوع سلاح‌هایی که می‌توانند اهدافی را در خاک اسراییل هدف قرار دهند هم با ایران و هم با اسراییل در تماس و گفت‌وگو است.

مطالب مشابه