تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

توقف فعالیت شرکت‌های مسافرتی بلاروس از ترس تحریم‌های اتحادیه اروپا

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی سخنانی مدعی شد آن دسته از شرکت‌های مسافرتی بلاروس که به روند روانه شدن مهاجران غیر قانونی به این کشور کمک می‌کنند، فعالیت خود را متوقف کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی سخنانی مدعی شد آن دسته از شرکت‌های مسافرتی بلاروس که به روند روانه شدن مهاجران غیر قانونی به این کشور کمک می‌کنند، فعالیت خود را از ترس تحریم‌های اتحادیه اروپا متوقف کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، «جوزپ بورل» روز شنبه گفت: ورود مهاجران به بلاروس متوقف شده است؛ زیرا شرکت‌هایی که ورود آنها را تسهیل می‌کنند از احتمال قرار گرفتن در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا احتیاط می‌کنند.

بورل که این سخنان را در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان مطرح می‌کرد، افزود: اکنون ما اطلاعات شرکت‌های هواپیمایی و سازمان‌های گردشگری، سازمان‌های مسافرتی را دریافت می‌کنیم که با این حرکت خودجوش مهاجرت هزاران نفر به بلاروس همکاری می‌کنند. اما به نظر می‌رسد آنها متوجه شده‌اند که ممکن است تحت تحریم‌های اروپا قرار بگیرند و باید فعالیت خود را متوقف کنند. به نظر می‌رسد در حال حاضر، ورودی (مهاجران به بلاروس) توقف شده است.

لازم به ذکر است، طی روزهای گذشته، کشورهای درگیر با بحران مهاجرت به اروپا، یعنی لیتوانی، لهستان، لتونی و اوکراین ضمن انتقادات تند از رویه اتحادیه اروپا و ناتو در نحوه مقابله با این بحران انتقاد کرده‌اند.

در همین راستا پیشتر جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس‌هایی جداگانه با وزرای خارجه لهستان و لیتوانی در خصوص بحران پناهجویان حاضر در مرزهای این کشورها با بلاروس گفتگو و رایزنی کرده بود.

بروکسل دولت مینسک را متهم کرده که از هزاران مهاجر غیرقانونی به عنوان ابزار جنگ ترکیبی (هیبریدی) استفاده می‌کند و از طریق خطوط هوایی آنها را به بلاروس منتقل و سپس راهی مرز لهستان، لیتوانی و لتونی می‌کند تا از آنجا راهی اروپای غربی شوند.

منبع مهر
مطالب مشابه