تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

حمایت اکثریت قاطع مردم کوبا از اصلاح قانون اساسی

نتایج همه‌پرسی قانون اساسی در کوبا از حمایت اکثریت قاطع مردم این کشور از اصلاح قانون اساسی برای به رسمیت شناختن محدود بازار آزاد و حق مالکیت خصوصی حکایت دارد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، بر مبنای نتایجی که دوشنبه شب (به وقت محلی کوبا) اعلام شد، ۸۶ درصد از شرکت‌کنندگان یا به عبارتی نزدیک به ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر، به اصلاح قانون اساسی آری گفتند. ۹ درصد از شرکت کنندگان نیز رای منفی به صندوق انداختند.

مجموع شمار افرادی که در همه‌پرسی روز گذشته شرکت کردند، ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اعلام شد.
در قانون اساسی جدید کوبا، «کمونیسم» جای خود را به تاکید روی «نظام سوسیالیسم» داده و برای نخستین بار، حق مالکیت خصوصی به رسمیت شناخته شده است.

در همین رابطه

با این وجود، قانون جدید همچنان تاکید می‌کند که حزب کمونیست تنها حزب سیاسی این کشور و حرف آخر در تعیین سیاست‌های کلی است.

از دیگر تغییرات مهم قانون اساسی کوبا، کاهش بازه ریاست جمهوری به ۲ دوره پنج ساله و تعیین سن حداکثر ۶۰ سال در آغاز دوره نخست ریاست جمهوری هر فرد است.

قانون جدید همچنین پست نخست وزیری را اضافه کرده و رئیس مجلس را همزمان به عنوان رئیس شورای دولت تعیین می‌کند.

انقلاب سوسیالیستی و ضدامپریالیستی کوبا در سال ۱۹۵۹ به رهبری «فیدل کاسترو» به پیروزی رسید.
فیدل از سال ۲۰۰۸ به علت کهولت سن، به نفع برادرش رائول از قدرت کنار رفت. رائول سال گذشته زمینه را برای قدرت گرفتن فرد دیگری خارج از خاندان کاسترو فراهم کرد و خود به عنوان رئیس حزب کمونیست، اصلاحات قانون اساسی را در دستور کار قرار داد.

منبع خبرگزاری فرانسه ایرنا
مطالب مشابه