تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

در پی تنش در مرز لبنان و اسرائیل سعد حریری از فرانسه و آمریکا درخواست پادرمیانی کرد

حملات متقابل اسرائیل و حزب‌الله لبنان در مناطق مرزی، تنش بین تل آویو و بیروت را دامن زده است. نخست‌وزیر لبنان از فرانسه و آمریکا درخواست کمک و پادرمیانی کرد. صلح‌بانان سازمان ملل طرفین را با خویشتنداری فراخوانده‌اند.

ارتش اسرائیل روز یکشنبه اول سپتامبر (۱۰ شهریور) از حمله توپخانه‌ای به اهدافی در جنوب لبنان خبر داد و این اقدام را واکنش به شلیک موشک‌های ضد تانک حزب‌الله به پایگاه نظامی خود خواند. ارتش لبنان می‌گوید اسرائیل بیش از ۴۰ گلوله توپ به روستای مارون الراس و جبیل در جنوب این کشور شلیک کرده است.

حزب‌الله در شبکه خبری “المنار” مسئولیت حمله با موشک ضد تانک به یک پایگاه نظامی اسرائیل را بر عهده گرفت و از انهدام یک تانک اسرائیلی در نزدیکی افیفیم” خبر داد.سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله تهدید کرده که حزب‌الله به زودی از اسرائیل انتقام خواهد گرفت.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان از آمریکا و فرانسه درخواست کرده که برای رسیدگی به وضع موجود پادرمیانی کنند. حریری از مایک پمپئو و امانوئل مکرون خواسته جامعه جهانی را به جلوگیری از گسترش تنش در مرزهای جنوبی کشورش فرابخوانند.

مدیر صلح‌بانان سازمان ملل (کلاه آبی‌ها) در جنوب لبنان نیز از طرفین منازعه خواسته که حداکثر خویشتنداری را برای حفظ آرامش در مناطق مرزی داشته باشند.

کلاه آبی‌های سازمان ملل از سال ۱۹۷۸ ناظر بر حفظ آتش‌بس در مرز اسرائیل و لبنان هستند. بعد از جنگ حزب‌الله و اسرائیل در سال ۲۰۰۶ تعداد این ماموران تقویت شد. در حال حاضر حدود ۱۰هزار کلاه آبی وضعیت نوار مرزی را کنترل می‌کنند.

 

منبع دویچه وله
مطالب مشابه