تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

دونالد ترامپ در یک توئیت ترکیه را تهدید کرد

تهدیدهای ترکیه درباره پیشروی نظامی به شمال سوریه، خشم ترامپ را برانگیخت. او نوشت در این صورت اقتصاد ترکیه را نیست و نابود خواهد کرد. کشورهای اروپایی نیز نسبت به اقدام احتمالی ترکیه ابراز نگرانی شدید کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از دویچه وله، با اعلام آمریکا مبنی بر عقب‌نشینی نیروهای نظامی این کشور از شمال سوریه، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که عملیات نظامی تهاجمی این کشور در شمال سوریه آغاز خواهد شد. این عملیات با هدف عقب راندن کردها از شمال سوریه صورت می‌گیرد.

در پی آن کردهای سوریه آمریکا را به عهدشکنی متهم کردند و گفتند تا آخرین نفس خواهند جنگید. تصمیم ناگهانی ترامپ در مورد خروج سریع نیروهای آمریکایی از شمال سوریه انتقادهای شدیدی را نیز در کنگره آمریکا علیه او برانگیخته است.

لیندسی گراهام، سناتور پرنفوذ جمهوریخواه آمریکایی دونالد ترامپ را متهم کرد کردها را که تاکنون متحد آمریکا در شمال سوریه بوده‌اند، در مخمصه گذاشته و نسبت به آنها عهدشکنی کرده است.

دونالد ترامپ در یک توئیت ترکیه را تهدید کرد و نوشت: «اگر ترکیه دست به اقدامی بزند که آن را خارج از حد تشخیص دهم، اقتصاد ترکیه را از بین خواهم برد (کاری که قبلا هم کرده‌ام). آنها، اروپا و سایرین باید حواس‌شان باشد…»

پیش از آن ترامپ در یک توئیت دیگر نوشته بود: «وقت آن رسیده که آمریکا پس از سه سال، از جنگ‌هایی که بسیاری از آنها قبیله‌ای هستند خود را بیرون بکشد و سربازانش را به کشور برگرداند. ما در جایی جنگ خواهیم کرد که به سودمان باشد، در این صورت مبارزه می‌کنیم  تا پیروز شویم. ترکیه، اروپا، سوریه، ایران، عراق، روسیه و کردها باید خودشان چاره‌جویی کنند.»

نیروهای دموکراتیک سوریه خروج نیروهای نظامی آمریکا از مناطق مرزی میان سوریه و ترکیه را تایید کرده است. این خبر از سوی سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه در لندن نیز تایید شده است. این سازمان در اطلاعیه خود ذکر آورده که آمریکا نیروهای خود را از مناطق حساس و کلیدی راس‌العین و تل ابیض خارج کرده است.

هشدار پنتاگون به ترکیه

وزارت دفاع آمریکا پنجشنبه گذشته سوم اکتبر، پس از آنکه رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد نیروهای نظامی را از مناطق کلیدی شمال سوریه خارج خواهد کرد، بیانیه‌ای صادر کرد.

در بیانیه پنتاگون آمده است: «وزارت دفاع آمریکا هم برای ترکیه و هم برای رئیس‌جمهوری آمریکا روشن ساخته است که ما مخالف عملیات ترکیه در شمال سوریه هستیم.»

این بیانیه می‌افزاید که وزارت دفاع آمریکا در همکاری با هم‌پیمانان خود در ناتو و شرکای ائتلافی، با پیامدهای احتمالی برهم زننده ثبات ناشی از عملیات محتمل ترکیه در منطقه مقابله خواهد کرد.

نگرانی فرانسه از عملیات نظامی ترکیه

مقامات فرانسه نسبت به احتمال یک عملیات نظامی ترکیه در مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه ابراز نگرانی کردند.

وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه ۷ اکتبر اعلام کرد که یک اقدام یکجانبه می‌تواند تمام تلاش‌های ضدترور که فرانسه نیز در آنها مشارکت داشته است را به مخاطره اندازد.

ژان آسلبورن، وزیر خارجه لوکزمبورگ به ترکیه هشدار داد، در صورت یک حمله نظامی به شمال سوریه، پناهجویان سوری را به آن منطقه گسیل نکند.

او افزود “این راه حل نیست، انسان‌هایی را که از سوریه فراری شده‌اند را بدون هماهنگی با سازمان ملل به طور فله‌ای به سوریه بازگرداند”.

 

 

مطالب مشابه