تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

رئیس شورای اروپا: آمریکا، قدر متحدانت را بدان

ترامپ در جهان منزوی شده است

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا به ترامپ هشدار داد که باید قدردانِ متحدانش به ویژه اتحادیه اروپا باشد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از یورو نیوز ، آقای دونالد توسک که در عصر سه‌شنبه در نشست سران ناتو در بروکسل سخن می‌گفت یادآور شد که ترامپ در جهان منزوی است و پیش از آنکه از اتحادیه اروپا انتقاد کند باید خوب فکر کند. وی خطاب به ایالات متحده گفت:‌ آمریکای عزیز، قدر متحدانت را بدان، چرا که به هر حال تعدادشان هم زیاد نیست.

آقای توسک در پاسخ انتقادات رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده نسبت به هزینه‌های دفاعی اروپا گفت: مدت زیادی است که آقای ترامپ تقریبا هر روز از اروپا انتقاد می‌کند که این اتحادیه برای اهداف دفاعی و امنیتی مشترک (در ناتو) به اندازه کافی هزینه نمی‌کند.

رئیس شورای اروپا پیش از این نیز به رهبران این اتحادیه هشدار داده بود که با ریاست جمهوری آقای ترامپ باید خود را برای بدترین حالات ممکن آماده کنند.

وی ساعاتی پیش از ورود رسمی دونالد ترامپ به بروکسل با خطاب قرار دادن وی افزود: جناب رئیس جمهور ترامپ، آمریکا هرگز متحدی بهتر از اروپا ندارد و نخواهد داشت.

در ماه‌های گذشته دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری آمریکا بر واردات کالاهای اروپایی به این کشور تعرفه گمرکی بیشتری وضع کرده و همچنین با این استدلال که اروپا به اندازه ایالات‌متحده در ناتو هزینه نمی‌کند تهدید کرده بود که حفاظت نیروهای آمریکایی از بخشهایی از اروپا لغو خواهد کرد. وی همچنین تأکید کرده بود اروپایی‌ها باید بیش از اینها برای دفاع از خودشان هزینه کنند.

مقامات اروپایی می‌گویند که آقای توسک معتقد است که دونالد ترامپ خطرناک است و سیاست او معرف ایالات‌ متحده‌ای است که دوست یا دشمن ثابتی ندارد.

مطالب مشابه