تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

سازمان سیا محمد بن‌سلمان را آمر قتل جمال خاشقجی می‌داند

رسانه های آمریکایی گزارش کرده اند سازمان سیا محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی را آمر قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد می‌داند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از واشنگتن‌پست، سازمان سیا با استناد به مدارکی از جمله تماس‌های تلفنی میان برادر ولیعهد و جمال خاشقجی، و دیگر تماس‌های تلفنی برقرار شده در این زمینه به این نتیجه رسیده که قتل این روزنامه‌نگار بدون اجازه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان ممکن نبوده است.

رسانه‌های آمریکا این نتیجه‌گیری را قاطعانه‌ترین ارزیابی در آمریت ولیعهد عربستان در این قتل تا به امروز خوانده‌اند.

جمال خاشقجی روز دوم اکتبر درپی ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول توسط افرادی که از عربستان به ترکیه سفر کرده بودند به قتل رسید.

جسد او هنوز پیدا نشده و بنابر گفته مقام‌های عربستان و ترکیه قاتلان او جسدش را قطعه‌قطعه و از ساختمان کنسولگری خارج کرده‌اند.عربستان سعودی گزارش‌ها از ارزیابی سی‌آی‌ای را رد کرده است.

روزنامه واشنگتن پست یکی از مهم‌ترین عوامل در نتیجه‌گیری سازمان سیا را تماس تلفنی دانسته که میان سفیر عربستان در واشنگتن، که برادر ولیعهد عربستان نیز هست، با جمال خاشقجی برقرار شده است.

این روزنامه به نقل از مقام‌های مطلع از تحقیقات سی‌آی‌ای نوشته در این تماس شاهزاده خالد بن سلمان روزنامه‌نگار سعودی را متقاعد کرده برای دریافت مدارکش به کنسولگری عربستان در ترکیه برود و به او اطمینان داده که هیچ اتفاقی برایش نخواهد افتاد.

 

مطالب مشابه