تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

سنای آمریکا با بررسی قطعنامه عدم حمایت از عربستان در یمن موافقت کرد

اعضای سنای آمریکا چهارشنبه هفتم آذرماه پس از شنیدن اظهارات وزیر امور خارجه و دفاع این کشور درباره جنگ یمن و قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد ولیعهد عربستان، با ۶۳ رای موافق در مقابل ۳۷ رای مخالف به بررسی قطعنامه پایان دادن حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن رای داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از آسوشیتدپرس، این قطعنامه به پیشنهاد برنی سندرز، سناتور مستقل،مایک لی، سناتور جمهوریخواه از یوتا و کریس مورفی، سناتور دموکرات از ایالت کنتیکت مطرح شده است و اکنون این قطعنامه قرار است برای بررسی نهایی در صحن علنی سنا به رای گذاشته شود.

طبق این گزارش اظهارات جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در خصوص جنگ در یمن در جلسه غیر علنی سنا تاثیر کمی برای تغییر نظر سناتورها داشت و تعداد حامیان این قطعنامه در سنا افزایش یافت.

سناتور کریستین کورتز از نوادا، در این زمینه گفته است: توضیحات مقا‌م‌های دولت کمک کرد تا من از این (طرح) حمایت کنم.

این گزارش می‌افزاید، دستکم ۱۸ سناتور رای خود را نسبت به شش ماه پیش تغییر دادند و از این قطعنامه حمایت کردند.

از زمان آغاز دخالت نظامی عربستان در جنگ داخلی یمن برای مقابله با شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران هزاران نفر کشته شده‌اند و میلیون‌ها یمنی در آستانه مرگ از گرسنگی قرار دارند.

صندوق نجات کودکان دو هفته پیش اعلام کرد که احتمالا ۸۵ هزار کودک یمنی زیر سن پنج سال طی این مدت بر اثر گرسنگی جان خود را از دست داده‌اند.

حمایت آمریکا از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در جنگ یمن انتقاد شماری از اعضای کنگره ایالات متحده را درپی داشته است.

در همین زمینه مایک پومپئو پیش از شرکت در نشست غیر علنی سنا گفت که کاهش روابط با عربستان خطایی به ضرر منافع ملی ایالات متحده است و باعث نمی‌شود که ریاض در امور داخلی خود مسیر بهتری را انتخاب کند.

در همین حال گزارش‌ها حاکی است که رد درخواست سناتورها برای حضور جینیا هسپل، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، «سی آی ای» در این جلسه انتقاد شماری از نمایندگان سنا را در پی داشته است.

آسوشیتدپرس می‌گوید، ۱۴ سناتور جمهوریخواه به این قطعنامه رای مثبت دادند.

مطالب مشابه