تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

فایل صوتی جمال خاشقچی در اختیار رئیس سیا گذاشته شده است

منابع آگاه می‌گویند رئیس سازمان سیا فایل صوتی جمال خاشقجی را شنیده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از رویترز ، منابع آگاه ترکیه روز پنج‌شنبه ۲۵ اکتبر (سوم آبان) گفتند رئیس سازمان سیا به صدای ضبط شده در زمان قتل خاشقجی را شنیده است.

جینا هسپل، رئیس سیا روز دوشنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) به منظور پیگیری تحقیقات در مورد قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد دولت سعودی به آنکارا سفر کرده بود.

مقام‌های ترکیه در دو هفته گذشته بارها مدعی شده‌اند که فایل های صوتی و تصویری در اختیار دارند که «ثابت می‌کند» جمال خاشقجی پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول، با برنامه قبلی به قتل رسیده و جسد او هم قطعه قطعه شده است. اما این مدرک تا کنون منتشر نشده است.

از زمان انتشار خبر وجود این صداهای ضبط شده، این اولین‌بار است که منابع آگاه از شنیده شدن آن توسط یک مقامات بلندپایه خبر می‌دهند.

از سوی دیگر، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با طرح این پرسش که «جسد خاشقجی کجاست؟» گفت ترکیه اطلاعات مربوط به کشته شدن جمال خاشقجی را با طرف‌های مربوطه در این پرونده به اشتراک گذاشته‌ است.

هیچ‌کدام از مسئولین سیا و سازمان اطلاعات ترکیه درباره شنیده شدن فایل صوتی توسط خانم هسپل اظهار نظر نکرده‌اند.

وزیرخارجه ترکیه در یک نشت مطبوعاتی اعلام کرد که این کشور قصد ندارد پرونده قتل جمال خاشقجی را به دادگاه بین‌المللی ببرد اما در صورتی‌که «تحقیقاتی بین‌المللی» در این زمینه آغاز شود، ترکیه حاضر است اطلاعات را با آن‌ها به اشتراک بگذارد.

مطالب مشابه