تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

محمود صادقی برخی از نمایندگان را به گرفتن رشوه متهم کرد

محمود صادقی نماینده مجلس ایران می گوید شماری از نمایندگان مجلس دهم در جریان بررسی طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران رشوه گرفته اند.

آقای محمود صادقی گفته است یکی از نمایندگان به ارزش یک میلیارد هولوگرام تغییر کاربری و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس کارت پول پنج میلیون تومانی دریافت کردند.

هولوگرام به معنی واگذاری حق تراکم است که شهرداری تهران در قبال بدهی خود به طلبکاران واگذار می کند.

قبلا هم اظهاراتی از آقای صادقی منتشر شده بود که خطاب به اقای احمد جنتی دبیر شورای نگهبان گفته فساد مالی در نهاد تحت مدیریت خودشان هم رخنه کرده است.

بر اساس این گزارش آقای صادقی گفته “اگر به افراد تامین داده شود بسیاری حاضرند شهادت بدهند در جریان بررسی صلاحیت‌ نامزدهای مجلس از طرف برخی مرتبطین با هیات نظارت بر انتخابات چه درخواست‌هایی از آنان شده است”.

محمود صادقی این موضوعات را در نشستی با عنوان “فساد، معضل فراجناحی جمهوری اسلامی” مطرح کرده است.

چنین اظهارات صریحی درباره فساد و واردن کردن اتهام دریافت رشوه از سوی دستگاه های نظام جمهوری اسلامی ایران کم سابقه است.

به گفته آقای صادقی دریافت رشوه با با موضوع تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران مرتبط بوده است. این طرح درباره واگذاری املاک و پروژه‌های مشارکتی به اشخاص حقیقی و حقوقی بود که به موضوع املاک نجومی معروف شده اما مجلس ایران از پیگیری آن منصرف شد و عملا با تحقیق و تفحص از عملکرد آقای قالیباف مخالفت کرد.

محمود صادقی در اظهارت خود گفته بر اساس متون علمی، فساد سیستماتیک به وضعیتی می‌گویند که افراد یا سازمان‌ها و گروه‌ها برای پیشبرد کار خود هیچ آلترناتیوی جز آلوده شدن به فساد نداشته باشند. همچنین اگر در دستگاهی که نهاد مسئول مبارزه با فساد است نه تنها عزمی برای مبارزه با فساد وجود نداشته باشد بلکه تسهیل‌کننده آن نیز باشد، فساد سیستماتیک اتفاق می‌افتد.

 

منبع ایسنا
مطالب مشابه