تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

مراسم تاج‌گذاری ناروهیتوُ، امپراتور جدید ژاپن برگزار شد

مراسم تاج‌گذاری ناروهیتوُ، امپراتور تازه ژاپن، روز دوشنبه در توکیو برگزار شد. او به‌طور رسمی جای پدر خود را گرفته است که چندی پیش از این مقام کناره‌گیری کرد و اکنون «امپراتور بازنشسته» ژاپن است.

امپراتور ناروهیتوُ پس از جلوس سوگند خورد: بنا بر قانون اساسی و وظایف خود به‌عنوان نماد کشور و همبستگی مردم عمل خواهم کرد.

او ابراز امیدواری کرد کشورش «همچنان به تحقق صلح و دوستی در جامعه بین‌الملل یاری برساند و از طریق خردورزی و با کوشش بی‌وقفه به بنای رفاه و سعادت نوع بشر کمک کند».

این مراسم از آغاز تا پایان به‌طور دقیقی برنامه‌ریزی شده‌است؛ از نحوه پوشش، ساعت دقیق اجرا و حضور میهمانان، تا مراسمی که -به جز سخنرانی- بدون کلام و تنها با اشاره‌های طبل و سنج انجام می‌گیرد.

مراسم روز سه‌شنبه ۳۰ مهر ماه با حضور دو هزار میهمان، سران و نیز خاندان پادشاهی از ۱۸۰ کشور جهان برگزار شده‌است.

ناروهیتوی ۵۹ ساله در ردای مراسم ویژه به‌رنگ نارنجی تیره، بر تخت پادشاهی ژاپن که به نام تخت تاکامیکورا معروف است جلوس کرد؛ در کنار او نیز شه‌بانو ماساکو در کیمونوی ویژه‌ای بر تخت میچودای که ارتفاع کم‌تری دارد.

بر بالای تخت ۶.۵ متری امپراتوری پرندگانی طلایی قرار دارند که می‌تواند نمادی از ققنوس باشد؛ زوج ققنوس و اژدها نمادهای شاخص و دیرینه در خاور آسیا هستند.
تاکامیکورا و میچودای و نمونه‌های آن‌ها در اصل در کاخ کیوتو نگهداری می‌شوند. تخت پادشاهی سال پیش برای مرمت نزد استادان در توکیو فرستاده شد.

در جریان مراسم تاج‌گذاری در کاخ امپراتور، نخست‌وزیر ژاپن، پس از سخنرانی به‌طور نمادین و به‌سبک ژاپنی هلهله گفت (:بانزای) و برای امپراتور آرزوی تاج و تختی طولانی کرد.

دولت ژاپن در آستانه مراسم تاج‌گذاری ۵۵۰ هزار شهروند متهم به جرایم کوچک را عفو کرد.

در جریان مراسم نشان‌های امپراتوری نیز به‌طور نمادین ارائه شدند: از جمله شمشیر و مهر و موم‌های رسمی. مهر و موم‌های رسمی ژاپن از یک گل داودی و ۱۶ گلبرگ طلایی‌رنگ تشکیل می‌شوند.

امپراتور و شه‌بانوی ژاپن از صبح روز سه‌شنبه برای اجرای مراسم رسمی به کاخ توکیو رفتند. مراسم اولیه با ادای احترام به رفتگان و خاندان آغاز شد. ردای امپراتور و همسرش در طی مراسم عوض می‌شود.

آکیهیتو، پدر ناروهیتو، چهره‌ای محبوب نزد بسیاری از مردم ژاپن، در اردیبهشت سال پیش به میل شخصی بازنشسته شد. امپراتور ژاپن پیشتر در پیامی به هموطنان خود گفته بود نگران است که به‌دلیل شرایط سنی نتواند وظایفش را به‌طور کامل انجام دهد.

به این ترتیب آکیهیتو که به‌عنوان امپراتوری سنت‌شکن شناخته می‌شد یکی دیگر از سنت‌های رایج را نیز کنار گذاشت. نزدیک به دو سده است که هیچ‌یک از امپراتوران ژاپن به میل شخصی از اریکه کناره نگرفته‌اند.

رسم است که با هر امپراتور تازه‌ای، دوره‌ تازه‌ای نیز آغاز شود. دوره آکیهیتو با نام «دوره هیسه‌ای» (به معنی: دستیابی به صلح) شناخته می‌شد. دوره ناروهیتو، ، ۱۲۶مین امپراتور ژاپن از زمان امپراتور جینمو تا کنون، دوره «ریوا» نام دارد که معنی آن چیزی شبیه «هماهنگی زیبا» در فارسی‌ست.

مطالب مشابه