تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

نامه سه کشور اروپایی علیه جمهوری اسلامی ایران به سازمان ملل

سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان با ارسال نامه ای به سازمان ملل، نسبت به برخی موشک های ایران اعتراض کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه علیه برنامه موشکی ایران به «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد نامه نوشته‌اند.

در این نامه آمده؛ برخی از مدل‌های موشک‌های بالستیک ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که توافق هسته‌ای با ایران را تأیید کرده، «ناهمخوان» است.

این سه عضو اروپایی برجام در نامه‌ای که دیروز میان اعضای شورای امنیت توزیع شده، به گوترش توصیه کرده‌اند که در گزارش بعدی خود در مورد برنامه موشکی ایران، این موشک‌ها را با تضاد با مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ توصیف کند.

این کشورها پیش چنین موضاعاتی را مطرح کرده بودند، اما به دلیل عدم انطباق آن با متن قطعنامه نتوانسته بودند شورا را به صدور قطعنامه یا بیانیه راضی کنند.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در سال ۱۳۹۴، که در حمایت از توافق اتمی به تصویب رسید، برخی محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران به‌مدت پنج سال، تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این گفته بود؛ از آنجا که ایران کلاهک اتمی ندارد و تصمیمی هم برای ساخت آن ندارد، از این رو نمی‌توان تهران را به کار روی موشک‌هایی متهم کرد که «برای داشتن توانمندی حمل کلاهک طراحی شده‌اند.» علاوه بر این، در قطعنامه از عبارت «خواستار» استفاده شده است که دارای الزام حقوقی نیست. در قطعنامه‌های پیشین از جمله قطعنامه ۱۹۲۹ که در حال حاضر لغو شده، از عبارت «نباید» استفاده بود.

منبع فارس
مطالب مشابه