تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

نانسی پلوسی خواستار تعویق سخنرانی سالانه دونالد ترامپ در کنگره شد

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه در نامه‌ای از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواسته است با توجه به تعطیلی دولت و مشکل تامین امنیت سخنرانی سالانه خود در کنگره را به تعویق بیاندازد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از رویترز، قرار است که دونالد ترامپ روز ۲۹ ژانویه (۱۳ روز دیگر) در نشست مشترک مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا سخنرانی سالانه خود درباره وضعیت کشور را انجام دهد.

در سخنرانی سالانه رئیس جمهوری آمریکا اعضای سنا، کنگره ، اعضای دیوان عالی آمریکا و دیپلمات‌های خارجی حضور دارند.

نانسی پلوسی در این نامه تصریح کرده است به دلیل این که شماری از کارکنان وزارت امنیت داخلی و پلیس مخفی که مسئولیت حفاظت از مقام‌ها را برعهده دارند به دلیل تعطیلی بخشی از دولت کار نمی‌کنند، نمی‌توان امنیت این مراسم تامین کرد.

رئیس مجلس نمایندگان در نامه خود نوشته است: متأسفانه، با توجه به نگرانی های امنیتی و در صورتی که دولت در هفته جاری بازگشایی نشود، پیشنهاد می کنم برای تعیین یک روز مناسب دیگر پس از بازگشایی دولت برای زمان این سخنرانی سالانه مذاکره کنیم یا این که متن سخنرانی سالانه خود را برای قرائت به کنگره ارسال کنید.

خانم پلوسی همچنین به خبرنگاران گفته است، اگر دونالد ترامپ نتواند سخنرانی سالانه خود را به زمان بازگشایی بخشهای دولت فدرال موکول کند، می‌تواند سخنرانی خود را از دفترش در کاخ سفید انجام دهد.

اما در واکنش به این نامه نانسی پلوسی، کریستن نیلسن وزیر امنیت داخلی آمریکا در توییتر خود نوشته است: وزرات داخلی و پلیس مخفی آماد‌‌ه‌اند تا وظیفه محافظت از رئیس جمهوری آمریکا را در سخنرانی سالانه بر عهده بگیرند.

در همین حال، جیم جردن، نماینده مجلس نمایندگان و از متحدان جمهوریخواهان در کنگره گفته است، نامه نانسی پلوسی نشانگر آن است که دمکراتها به جای خدمت کشور، بر مقابله با رئیس جمهوری متمرکز شده اند.

اختلاف دونالد ترامپ و دموکرات‌ها در کنگره آمریکا بر سر تامین بودجه مورد نیاز برای ساخت دیوار در مرز با مکزیک باعث شده است تا بخش‌هایی از دولت فدرال آمریکا تعطیل شود.

آقای ترامپ خواهان اختصاص بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای ساخت این دیوار است. اما دموکراتها با این درخواست مخالفند. گفته می‌شود این تعطیلی باعث شده است تا ۸۰۰ هزار کارمند دولت سرکار نروند یا حقوقی بابت کار خود دریافت نکنند.

طبق این گزارش، هنوز کاخ سفید به این نامه نانسی پلوسی پاسخ نداده است.

مطالب مشابه