تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

ناو هواپیما بر ایالات متحده وارد خلیج فارس شد

ناو هواپیمابر «یواس‌اس‌ جان سی‌استنیس» روز جمعه وارد خلیج فارس شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از آسوشیتد پرس این ناو اولین کشتی جنگی آمریکا است که پس از خروج آمریکا از برجام و پس از طولانی‌ترین دوره غیبت ناوهای هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا، به خلیج فارس اعزام شده است.

بنا بر همین گزارش شناورهای سپاه پاسداران، این ناوهواپیمابر و گروه پشتیبانی و محافظت از آن را تحت تعقیب و رصد قرار داده اند. این خبرگزاری با انتشار تصاویر گزارش کرد نیروهای ایرانی برای رصد این ناو و شناورهای اطراف آن، یک پهپاد را به پرواز درآورده و چند موشک را به شکل آزمایش در نزدیکی آن شلیک کرده است.

تصاویر منتشر شده از زمان ورود این ناو به خلیج فارس نشان می‌دهد که هلی‌کوپترهای آمریکایی بالای قایق‌های تندروی سپاه گشت می‌زنند.

در سال‌های گذشته بارها قایق‌های تندروی سپاه پاسداران و شناورهای جنگی ایالات متحده در خلیج فارس و در نزدیکی آب‌های ایران به یکدیگر نزدیک شده اند. نیروی دریایی ایالات متحده قایق‌های سپاه را به رفتارهای غیر حرفه‌ای متهم می‌کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در جریان کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ خواستار برخورد شدید با قایق‌های ایران شده بود.

دونالد ترامپ در ماه مه سال ۲۰۱۸ گفته بود تنش‌ها میان شناورهای نیروی دریایی ایالات متحده و سپاه پاسداران کاهش یافته است.

ورود ناو هواپیمابر یواس‌اس‌ جان سی‌استنیس به خلیج فارس، اندکی پس از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و کاهش قریب‌الوقوع شمار سربازان این کشور در افغانستان صورت می‌گیرد.

مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران از زمان تهدید‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از برجام تهدید کرده بودند که سیر صادرات نفت را از کشورهای دیگر محدود یا متوقف خواهند کرد.

مطالب مشابه