تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

نسبت به قبل الان با احترام بسیار بیشتری با ما رفتار می‌کنند

پس از پایان نشست اعضای ناتو در بروکسل عنوان شد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در پایان نشست ناتو در بروکسل در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به حکومت ایران گفت: «آنها نسبت به قبل، الان با احترام بسیار بیشتری با ما رفتار می‌کنند.»

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، به نقل از خبرگزاری رویترز، او در مورد تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران افزود: «می‌دانم که الان مشکلات زیادی دارند و اقتصادشان در حال فروپاشی است. اما این را به شما بگویم: وقتش خواهد رسید که به من زنگ خواهند زد و خواهد گفت ‘بیایید معامله‌ای بکنیم’. الان درد و رنج زیادی می‌کشند.»

دونالد ترامپ توضیح بیشتری در مورد «احترام بسیار بیشتر» حکومت ایران برای دولت او نداد و برای اثبات این گفتهٔ وی شواهد مشخصی در دست نیست.

اعضای اروپایی سازمان ناتو، پیمان آتلانتیک شمالی، از روز چهارشنبه، ۲۰ تیرماه، در بروکسل در اجلاسی به اتفاق دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، شرکت کردند و آقای ترامپ این مطلب را پس از پایان این نشست و در حاشیه آن به خبرنگاران گفت.

وضعیت اقتصادی نابسامان ایران که در پی خروج آمریکا از برجام وخیم‌تر شده و همچنین گسترده شدن اعتراض‌های اجتماعی در ماه‌های اخیر، دولت حسن روحانی به‌طور اخص و نظام جمهوری اسلامی را به‌طور اعم با چالشی جدی روبه‌رو کرده‌است.

اخیراً بیش از صد فعال سیاسی و مدنی در داخل و خارج ایران در بیانیه‌ای با اشاره به استقبال «جهانی» از دیدار رئیس‌جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی و «وضعیت پرخطر منطقه» خواستار «مذاکره مستقیم و بدون هیچ پیش‌شرط» ایران و آمریکا شدند.

این اقدام، واکنش تند آیت الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه، و تعدادی از امامان جمعه را به دنبال داشت که روز اول تیرماه امضاکنندگان این بیانیه را مصداق «وطن‌فروشی»، «مزدوری برای آمریکا» و «خیانت» خواندند.

پس از او اما، بهروز بنیادی، عضو فراکسیون امید مجلس نیز روز ششم تیرماه، با انتقاد شدید از سیاست خارجی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه ایران سالانه به «۶۰ میلیارد دلار» سرمایه‌گذاری نیاز دارد، از مقام‌های جمهوری اسلامی پرسید که «چرا باید به جای اولویت هزینه‌کرد در مسیر منافع ملی و ریشه‌کنی فقر و بیکاری و گرسنگی، ثروت ملی را بدون کسب منافع اقتصادی ثانویه در سایر نقاط جهان به راحتی هزینه نماییم؟ چرا باید همیشه در بیم جنگ، تحریم و دلهره اخبار ناگوار زندگی کنیم؟»

در پی این اظهارات،  رهبر جمهوری اسلامی، روز نهم تیر، در یک مراسم دانشجویی سپاه پاسداران از «تجویز برخی‌ها برای تسلیم شدن مقابل دشمن» انتقاد کرد و گفت که بعضی می‌گویند «تسلیم بشویم تا موذی‌گری دشمن ادامه پیدا نکند».

آمریکا بارها خواستار تغییر رفتار جمهوری اسلامی در سیاست منطقه‌ای و داخلی خود شده و در همین زمینه مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، به تازگی در مصاحبه‌ای با صدای آمریکا گفت که هدف راهبرد جدید در قبال ایران تغییر رژیم نیست، بلکه تغییر رفتار رهبران این کشور است.

مایک پومپئو در این مصاحبه گفت: «ما از رهبری ایران چیز زیادی نمی‌خواهیم. فقط می‌خواهیم که مانند رهبران عادی رفتار کنند. مردم‌تان را غارت نکنید؛ پول مردم‌تان را به خاطر این ماجراجویی‌ها در سوریه، یمن، لبنان، عراق و غیره هدر ندهید.» آقای پومپئو تأکید کرد که اگر ایران رفتار خود را تغییر ندهد، آمریکا «شدیدترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران وضع خواهد کرد.»

این خواسته‌ها در راستای ارائه «نقشه راه» دیپلماتیک دولت دونالد ترامپ در قبال ایران بیان شد. یک مقام ارشد ایالات متحده پیشتر گفته بود که هدف از این نقشه، اعمال فشار بر تهران برای بازگشت به میز مذاکره است.

مطالب مشابه