تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

هشدار بایدن به پوتین

رئیس جمهور آمریکا درباره تماس تلفنی با همتای روس خود گفت که به وی هشدار داده است که هر گونه اقدامی برضد اوکراین، تاوانی سنگین در پی خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که در تماس تلفنی خود با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود اعلام کرده است که هرگونه اقدام برضد اوکراین موجب اعمال تحریم ها برضد روسیه و افزایش حضور آمریکا در اروپا خواهد شد.

وی در این باره گفت: برای رئیس جمهور پوتین مشخص کردم که چناچه وی حرکتی اضافه تر انجام دهد، چنانچه وارد اوکراین شود، تحریم های شدیدی اعمال خواهند شد و به همراه شرکایمان در ناتو حضورمان در اروپا را افزایش خواهیم داد و تاوان سنگینی باید بابت آن پرداخت شود.

بایدن همچنین گفت که پوتین با سه کنفرانس عمده در ماه آینده به همراه مقامات ارشد برای کمک به یافتن راه حل موافقت کرد و گفت که انتظار پیشرفت از این مذاکرات را دارد، اما «من به وی گفتم که اینها موقعی موثر است که تنش ها را کاهش دهد».

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مسکو با نگه داشتن نظامیانش در مرز اوکراین با تحریم هایی مواجه خواهد شد یا خیر، گفت: قرار نیست من این مسئله را عمومی اعلام کنم، اما صراحتا گفتیم که نمی تواند اقدامی برضد اوکراین انجام دهد.

بایدن و پوتین رؤسای جمهور آمریکا و روسیه اواخر روز پنجشنبه و همزمان با افزایش تنش‌های بر سر اوکراین، به مدت یک ساعت به صورت تلفنی با هم گفتگو کردند.

این تماس تلفنی دومین تماس بین رهبران دو کشور در ماه میلادی جاری است و پیش از مذاکرات برنامه ریزی شده بین این دو رئیس جمهور در ۹ و ۱۰ ژانویه در ژنو صورت می‌گیرد.

مقامات کاخ سفید گفتند که تماس روز پنجشنبه ۵۰ دقیقه به طول انجامید و پس از نیمه شب در مسکو به پایان رسید.

منبع رویترز مهر
مطالب مشابه