تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

هیلاری کلینتون: وضعیت در افغانستان به شدت “ناپایدار و خطرناک” است

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا می‌گوید “امیدوار است راهی برای تاثیر بر رژیم طالبان وجود داشته باشد” تا از طریق فشارهای بین‌المللی و روش‌های دیگر تعامل با طالبان، آنها را ترغیب کنند تا رویکردی متفاوت، حداقل در مورد آموزش زنان در پیش بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، خانم کلینتون در یک صحبت با یک دختر جوان که در یک خانه امن در افغانستان مخفی شده، گفت که وضعیت در این کشور به شدت “ناپایدار و خطرناک” است.

کلینتون به این دختر گفت: “من هر کاری که بتوانم برای حمایت از دختران افغان خواهم کرد، حتی از راه دور تا آنها بتوانند به تحصیل خود در افغانستان ادامه دهند.”

این دختر افغان به کلینتون گفت که قبل از تسلط طالبان او “زندگی شاد، فرصت‌های زیاد، حق تحصیل، کار و فعالیت مدنی” داشته است و حالا در خانه محدود شده، مجبور به مخفی کردن “هویت” خود است.

در همین حال، امیر خان متقی، وزیر خارجه طالبان که به دعوت نروژ روز شنبه در راس هیاتی عازم این کشور شد، می‌گوید در اسلو با مقام‌های نروژی، نمایندگان اروپایی و آمریکا و افغان‌ها درباره کمک‌های بشردوستانه بین المللی به افغانستان گفتگو می‌کند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز گفته است که جامعه جهانی بنا به اصل “مسئولیت حفاظت” بین المللی باید به افغانها کمک کند.

او در توییتی نوشته است که در این شرایط اضطراری، جامعه جهانی کمک‌های بشردوستانه فوری به میلیون‌ها افغان در آستانه قحطی فراهم کند. به گفته او، این تعهد بنا به اصل “مسئولیت حفاظت” است که در قطعنامه سازمان ملل متحد به اتفاق آرا به تصویب رسیده است.

عمران خان خبر پیشنهاد گوردن براون، نخست وزیر بریتانیا را همرسانی کرده که اخیرا به دولت بریتانیا پیشنهاد کرده یک کنفرانس بین‌المللی را برای کمک به جلوگیری از “زمستان گرسنگی” در افغانستان، برگزار کند.

همزمان با سفر وزیر خارجه طالبان به نروژ، شماری از افغان‌ها امروز در برابر سفارت نروژ در لندن تظاهرات کردند.

آنها در شعارهایی از دولت نروژ می‌خواهند که طالبان را به رسمیت نشناسد. به گزارش بی‌بی‌سی تظاهرکنندگان می‌گویند دعوت از وزیر خارجه طالبان ممکن است تلویحا به معنی شناسایی دولت این گروه تلقی شود.

این درحالیست که نروژ تاکید کرده که این دعوت و نشست‌ها به منزله مشروعیت بخشیدن یا به رسمیت شناختن طالبان نیست.

وزیر خارجه طالبان گفت که در این سفر سه روزه، با نمایندگان کشورهای نروژ، اتحادیه اروپا، آمریکا و شماری از افغان‌ها گفتگو خواهد کرد.

منبع ایسنا
مطالب مشابه