تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

واکنش اردوغان به طرح “معامله قرن”

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد طرح معامله قرن یک طرح اشغالگری است و قدس فروشی نیست.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی اظهاراتی در پنجمین دوره از مراسم اهدای جوایز رسانه‌های آناتولی ترکیه که توسط انجمن ناشران آناتولی در سالن کنفرانس هتل ماریوت آنکارا برگزار شد تصریح کرد: طرح معامله قرن یک طرح اشغالگری است.

وی افزود: قدس فروشی نیست. کسی گستاخی و بی‌تربیتی نکند و نگوید که به شما چیزهایی بدهیم، شما هم اینجا را به ما واگذار کنید.

اردوغان همچنین اظهار داشت: می‌گویند این طرح توافق قرن است؛ این چه توافقی است! این پروژه اشغالگری است. هم فلسطین و هم قدس خط قرمز ما هستند.

وی تاکید کرد: من معتقدم که صدها و هزاران نفر از برادران و خواهران فلسطینی به بهای خون خود به این مبارزه ادامه خواهند داد. ما نیز آماده هستیم.

اردوغان در ادامه سخنانش افزود: امروز در بسیاری از نقاط جهان به ویژه در کشورهای غربی به طور مداوم و منظم برای برانگیختن افکار عمومی علیه ترکیه تلاشهایی می شود. با یک مکانیزم عظیم مواجهیم که سعی دارد با اطلاعات کذب و غیرواقعی علیه دولت و مردم ترکیه سیاه‌نمایی کند. در این فعالیتها؛ لابی ارمنی، لابی یونانی و گروههای تروریستی پ.ک.ک، فتو و داعش به چشم می‌خورد.

رئیس جمهور ترکیه گفت: کسانی که چشم بر حمله رژیم‌های ظالم و گروههای تروریستی و حامیان آنها به غیرنظامیان بی گناه می پوشند از دفاع مشروع ترکیه انتقاد می کنند. ترکیه در مبارزه با تروریسم قاطعانه به راه خود ادامه می‌دهد.

گفتنی است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا طی نشست خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در کاخ سفید از طرح به اصطلاح «صلح خاورمیانه» رونمایی کرد و شهر قدس را پایتخت این کشور خواند. نتانیاهو نیز این طرح را «دستاوردی بزرگ و تاریخی» برای اسرائیل عنوان کرد.

مطالب مشابه