تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

واکنش وزیر علوم به نامه اعتراضی دانشجویان در خصوص دانشجویان زندانی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به نامه‌ اعتراضی جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران به احکام قضایی فعالان دانشجویی واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از ایلنا، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در واکنش به نامه‌ اعتراضی جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران به احکام قضایی فعالان دانشجویی گفت: من پیش از این‌ هم سعی داشتم، دانشجویان را در مواجهه با موارد اینچنینی کمک کنم و حتی توصیه‌های زیادی هم به آنها داشتم.

غلامی با اشاره به مراقبت‌های رفتاری در مواجهه با حواشی سیاسی از سوی دانشجویان اضافه کرد: توصیه من به دانشجویان همواره این بوده که اگر احیانا موضوعی در زمینه قضایی مطرح می‌شود، باید بسیار دقت کنند که حواشی پیش آمده برای آنها مساله‌ای ایجاد نکند. به عنوان مثال دانشجویان نباید در باب رفتارهایشان به شکل عمدا و سهوا اقداماتی کنند تا شائبه‌ای که براساس آن حکم صادر شده تقویت شود و بعضا این ایراد به آنها وارد شود که در نهایت دانشجویان بودند که قوانین را رعایت نکردند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوی توضیح داد: دانشجویان باید در پیگیری مسائل‌شان مجاری قانونی را طی کنند، اما بعضا در این میان افرادی هستند که ممکن است از جریانات سوءاستفاده کنند و فضا را بر علیه دانشجویانی رقم بزنند که هیچ آگاهی از آن فضا ندارند و در نهایت هم همه چیز بر علیه دانشجو شود. در این زمینه پیگیر مساله هستیم و رایزنی و مذاکره می‌کنیم.

وی افزود: برخی از مواردی که در احکام صادر شده، به این استناد می‌کنند که به‌رغم ادعای وزارت علوم مبنی بر اینکه این افراد قصد و غرضی نداشتند و در جریان فعالیت‌های سیاسی این مشکلات برایشان پیش آمده، این دانشجویان در تجمع‌های غیرقانونی حضور پیدا کردند. همین مسائل موجب شده بهانه‌هایی ایجاد شود تا احیانا تلاش‌های ما به نتیجه نرسد.

غلامی گفت: توصیه من این است که این گونه مسائل از مجاری قانونی پیگیری شود، اما ما باز هم پیگیر این اتفاق خواهیم بود. در اینگونه مواقع مشخص نیست که نامه‌ها توسط چه کسانی تدوین و نگاشته می‌شود، ولی به هر حال چه نامه‌ای نوشته شود و چه نوشته نشود، ما کار خود را انجام می‌دهیم، کمااینکه سال قبل هم پیگیری‌هایمان را انجام دادیم، لذا بدون اینکه به لحن و متن نامه به جهت تندی آن توجه کنیم، حتما تلاشمان را خواهیم کرد تا مشکل دانشجویان حل شود.

وزیر علوم در پایان با اشاره به سرانجام حکم انفصال روسای چهار دانشگاه دولتی کشور از خدمت گفت: موارد قانونی در حال انجام است و امیدواریم اختلافات در موضوع مورد نظر برطرف شود.

مطالب مشابه