تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

وزیر خارجه فرانسه: آمریکا و ایران یک ماه برای گفتگو و کاهش تنش فرصت دارند

ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، روز چهارشنبه ۱۰ مهر گفت قبل از اینکه ايران بخش دیگری از تعهدات هسته‌ایش را نقض کند ایران و آمریکا برای گفت‌وگو با هدف کاهش تنش در منطقه کمی بیشتر از یک ماه فرصت دارند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از خبرگزاری فرانسه، در روزهای اخیر گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه حسن روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد حاضر به گفتگوی تلفنی با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی‌اش نشده است.

طبق گزارش‌های منتشر شده، ابتکار این تماس با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه  بوده است. دولت فرانسه در ماه‌های اخیر اقدامات زیادی برای کاهش تنش بین تهران و واشنگتن را انجام داده است.

وزیر خارجه فرانسه در جلسه پارلمان این کشور گفت: به نظر ما با وجودی که این طرح ها هنوز به سرانجان نرسیده اما همچنان روی میز هستند.

او از واشینگتن و تهران خواست قبل از ششم نوامبر اقدام کنند. این روز تاریخی است که ایران برای توقف بخش دیگری از تعهداتش به برجام اعلام کرده است.

حکومت ایران در ماه‌های اخیر در واکنش به تشدید تحریم‌های آمریکا علیه تهران میزان تولید و غنی‌سازی اورانیوم را از حد نصاب تعیین شده در برجام افزایش داده است.

ژان ایو لو دریان در بخش دیگری از سخنانش گفت: اکنون بهره‌برداری از فرصت کوتاهی که باقی مانده است، به واشنگتن و تهران بستگی دارد چون ایران اعلام کرده که در اوایل ماه نوامبر اجرای بخش دیگری از تعهداتش در قبال برجام را متوقف خواهد کرد و چنین اقدامی خطر افزایش تنش را بیشتر خواهد کرد.

حسن روحانی روز چهارشنبه گفت ایران هنوز هم آماده است با واشینگتن گفت‌وگوهای «ثمر بخشی» انجام دهد.

او دونالد ترامپ را متهم کرد که از تماس تلفنی در حاشیه اجلاس سازمان ملل متحد به عنوان یک فریب استفاده کرده و افزود رئیس‌جمهوری آمریکا چند ساعت قبل از آن صراحتا تشدید تحریم‌ها علیه ایران را اعلام کرد.

 

مطالب مشابه