تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

پمپئو: ترامپ هر کاری برای جلوگیری از جنگ با ایران می‌کند

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد با اینکه ایران «بدون تردید» مسئول حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان بوده است، اما واشنگتن به دنبال جنگ با تهران نیست.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، مایک پمپئو روز یکشنبه ۲۶ خردادماه در گفتگو با شبکه فاکس نیوز گفت: دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده هر کاری برای جلوگیری از جنگ با ایران می‌کند. ما جنگ نمی‎خواهیم.

وی تاکید کرد که واشنگتن اقدامات لازم برای تامین امنیت کشتیرانی در منطقه را تضمین می‌کند. آقای پمپئو در ادامه افزود که آمریکا می‌کوشد تا مشکلات منطقه را از طریق دیپلماتیک حل کند.

وزیر امور خارجه آمریکا که پیشتر رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا (سیا) بود مدعی شد: سازمان اطلاعات مرکزی، اطلاعات و مدارک زیادی در مورد جمهوری اسلامی دارد. جهان بخش زیادی از آنها را خواهد دید.

آقای پمپئو با تاکید بر مساله هسته‌ای شدن ایران گفت: ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت. این هدف ماست.

وی در پاسخ به تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای اعزام نیرو به منطقه خلیج‌فارس گفت: من دیروز با همتایان خود در سرتاسر جهان تماس گرفتم. مطئمن هستم که ما شرکایی داریم که این تهدیدات (در منطقه) را درک می‌کنند.

یک ماه پس از آن که چهار کشتی تجاری در ساحل امارات هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند، بامداد پنج‌شنبه ۲۳ خرداد به دو نفتکش دیگر در دریای عمان حمله شد.

گرچه در این حمله به خدمه دو نفتکش آسیب جدی نرسید اما پیامدهای سیاسی این رویداد آتش تنش میان آمریکا و ایران را شعله‌ورتر کرد.

منبع یورونیوز
مطالب مشابه