تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

پیشتازی حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو در انتخابات کانادا

با پایان انتخابات فدرال کانادا و آغاز شمارش آرا، رسانه‌های این کشور از پیشتازی حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو، نخست وزیر این کشور خبر می‌دهند. در صورت تایید نهایی این نتایج حاکم کنونی باید برای تشکیل دولت با احزاب کوچک‌تر ائتلاف کند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، هر چند رقابت تنگاتنگی بین لیبرال‌ها و محافظه‌کاران در جریان است و در برخی مناطق محافظه کاران با فاصله بسیار اندک پیشتاز هستند اکثرشبکه‌های تلویزیونی کانادا بر پیروزی نخست وزیر ۴۷ ساله این کشور بر رقیبش از حزب محافظه‌کار اندرو شی‌یر ۴۰ ساله تاکید می‌کنند. نتایج تمام نظرسنجی‌ها پیش از برگزاری انتخابات حکایت از رقابت نزدیک لیبرال‌ها و محافظه کاران داشت. آقای شی‌یر در یکی از مناظره‌های انتخاباتی جاستین ترودو را متقلب و فریب‌کار توصیف کرده بود.

با وجود این پیروزی، لیبرال‌های کانادا اکثریت مطلق خود در مجلس نمایندگان را از دست می‌دهند؛ مجلس نمایندگان کانادا ۳۳۸ کرسی دارد که در حال حاضر ‍۱۷۷ جایگاه آن در اختیار حزب متبوع آقای ترودو است. بسیاری از رسانه‌ها حزب دموکراتیک نوین (ان‌دی‌پی) به رهبری جاگمیت سینگ را متحد بالقوه لیبرال‌ها برای تشکیل دولت معرفی می‌کنند.

رقابت‌های انتخاباتی این دوره در کانادا به‌ویژه تحت تاثیر انتشار تصاویر جاستین ترودو در یک مهمانی با صورتی «سیاه» شده قرار گرفت. نخست وزیر کشور مهاجرپذیر کانادا از داشتن رفتاری «نژادپرستانه» در آن زمان عذرخواهی کرد.

مساله گرمایش زمین، چالش سوخت‌های فسیلی و خدمات اجتماعی و رفاهی از جمله موارد پررنگ کارزارهای انتخابات فدرال کانادا در سال ۲۰۱۹ بود.

منبع یورونیوز
مطالب مشابه