تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

گروسی: نمی توانیم یک شبه به برجام برگردیم

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مدعی است از سال ۲۰۱۵ به این سو اتفاقات زیادی افتاده و بازگشت به برجام زمان خواهد برد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفتگو با یورو نیوز اعلام کرد که امیدوار است نهاد تحت ریاست او بتواند با کنترل برنامه هسته‌ای ایران، مانع از تشدید مناقشات در خاورمیانه شود.

رافائل گروسی در کنار سران اروپا و آمریکا ‌ازجمله افرادی است که ادعا می کند برجام در شرایط فعلی، ناکافی است. به همین دلیل، وی در پاسخ به پرسش «مانوئل تردیوس» خبرنگار سرویس اسپانیایی یورو نیوز مدعی شد: اینطور نیست که بگویید یک شبه به توافق سال ۲۰۱۵ برمی‌گردیم. از آن زمان تاکنون اتفاق‌های بسیاری روی داده است. ما دیدیم که ایران موادی ساخته، محصولاتی از این مواد (اورانیوم غنی شده) تولید شده است. اگر این مواد فروخته شود، اگر همین مواد از ایران خارج شود، چه کسی آن را کنترل خواهد کرد؟ اصولا این وظیفه ما است. گروهی از پژوهش‌ها و فعالیت‌ها [طبق برجام] ممنوع بود و ایران این ممنوعیت را نقض کرد. باید ببینیم با این وضعیت چه کار باید کرد و ما چطور می‌توانیم آن را کنترل کنیم.

در حالی که ایران همواره بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید کرده، گروسی در ادامه ادعاهای خود افزود: فکر می‌کنم دستیابی ایران به سلاح اتمی، یک شکست بزرگ خواهد بود. شرایط تاسف‌باری را رقم خواهد زد و منطقه پرتنش خاورمیانه را ناپایدارتر خواهد کرد. امیدوارم هرگز به این مرحله نرسیم و آژانس نقش خود را در این مورد، ایفا خواهد کرد.

گروسی پیشتر هم در نشست حکام آژانس مدعی شده بود که ایران باید از بابت وجود ذرات اورانیوم با منشاء انسانی در برخی سایت های قدیمی یا از پیش اعلام نشده خود، شفاف سازی کند.

منبع مهر
مطالب مشابه