تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

گفتگوی ترامپ و پوتین درباره یک توافق هسته‌ای چندجانبه جدید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره احتمال امضای یک توافق تسلیحاتی هسته‌ای جدید با یکدیگر گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، کاخ سفید اعلام کرد که این موضوع در جریان یک گفتگوی تلفنی یک ساعته بین دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین مطرح شده است.

سارا ساندرز، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه ۱۳ اردیبهشت با اعلام این خبر گفت خلع‌سلاح هسته‌ای کره شمالی و بحران سیاسی در ونزوئلا از دیگر موضوعات مطرح شده در این گفتگو بوده است. خانم ساندرز در یک نشست خبری تصریح کرد که موضوع احتمالی توافق جدید هسته‌ای میان آمریکا، روسیه و چین مطرح می‌شود. به گفته او ممکن است این توافق به شکل تمدید توافق جاری میان روسیه و آمریکا در زمینه راهبردهای هسته‌ای باشد.

روسیه روز یکشنبه ۸ اردیبهشت برای امضای یک توافق جدید با آمریکا بر سر کنترل تسلیحات اعلام آمادگی کرده بود. روزنامه واشنگتن پست نیز روز پنج‌شنبه ۵ اردیبهشت به نقل از مقام‌های رسمی کاخ سفید نوشته بود که ترامپ به آنها دستور داده با توجه به بالا رفتن هزینه‌های مسابقه تسلیحاتی اتمی در قرن ۲۱، مقدمات توافق جدیدی با روسیه و چین برای کنترل تسلیحات را فراهم کنند.

روابط میان آمریکا و روسیه اخیرا بر سر پیمان ۱۹۸۷ پرتنش شده بود و هر دو کشور اعلام کرده بودند که از این پیمان بیرون می‌روند. موضوع این پیمان منع کاربرد سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد است و اعلام خروج دو ابرقدرت از آن بیم راه افتادن یک مسابقه تسلیحاتی اتمی در جهان را افزایش داده است.

منبع یورونیوز
مطالب مشابه