تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد باز می گردد

با تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام

مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در جلسه روز شنبه خود با رای به اصلاح قانون انتخابات شوراها مصوبه ای که عضویت اقلیت های مذهبی در شورای شهر را تایید می کند زمینه بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد را فراهم کرد.

اعضای کمیسیون قضایی و سیاسی مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشتر با اصلاح قانون انتخابات شوراها و عضویت اقلیت ها در شوراهای شهر و روستا موافقت کرده بودند و تصمیم نهایی در این خصوص به جلسه روز شنبه اعضاء مجمع واگذار شده بود.

مجمع در این نشست با مصوبه ای زمینه حضور اقلیت ها در شوراهای شهر و روستا را فراهم کرده است. مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص آخرین وضعیت سپنتا نیکنام، نماینده منتخب اقلیت زرتشتی شورای شهر یزد آورده است: مشکل سپنتا نیکنام حل شد و با تصویب قانون مربوط به حضور اقلیت های دینی و مذهبی در شوراهای شهر و روستا در مجمع تشخیص مصلحت نظام، وی به شورای شهر یزد باز می گردد.

عضویت سپنتا نیکنام عضو پیشین شورای شهر یزد در این شورا پس از پیروزی در انتخابات سال ۹۶ بواسطه شکایت یکی از نامزدهای شکست خورده و بر اساس حکم دیوان عدالت اداری به حالت تعلیق درآمد.

آقای نیکنام که پیشتر در سال ۱۳۹۲ نیز به عضویت شورای شهر یزد درآمده بود برای حل مانع ایجاد شده از طریق قانونی شکایت خود را مطرح کرد و راه های گوناگونی را برای برطرف ساختن این مشکل پیمود.

پیگیری های این عضو تعلیق شده شورای شهر یزد با حمایت های فعالان مدنی و اجتماعی سبب شد تا مجلس شورای اسلامی ایران در سال ۹۶ با قید دو فوریت طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها را به تصویب برساند.

در یکی از دو تبصره ای که بر اساس این مصوبه به قانون انتخابات شوراها اضافه شده آمده است: «اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند.

 

منبع جماران
مطالب مشابه